BAJGL, T. Tvorba laboratorních úloh pro předmět Obnovitelné zdroje energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Bc. Tomáš Bajgl se ve své práci zaměřil na vytvoření dvou laboratorních úloh pro předmět obnovitelné zdroje energie. V úvodní části jsou popsány dva základní obnovitelné zdroje energie - energie slunce a energie větru a způsoby jejich využívání pro výrobu elektrické energie. Praktická část diplomové práce je zaměřena na dvě nové laboratorní úlohy. Tyto úlohy byly vytvořeny a zprovozněny včetně potřebného teoretického rozboru, schématu zapojení a pracovního postupu. V první úloze student upravil měřicí software pro účely laboratorní úlohy, která se zabývá měřením energie z fotovoltaického panelu a větrné turbíny umístěných ve venkovních prostorách budovy T10. Studenti během měření porovnávají oba zdroje energie a provádějí výpočty výkonů a účinností a celkové dodané energie z obou těchto zdrojů. V případě, že nefouká nebo není dostatečný sluneční svit, mají studenti připraveny náhradní soubory s naměřenými daty. Druhá laboratorní úloha se zabývá hledáním bodu maximálního výkonu dvou fotovoltaických modulů pomocí metody Pertrube & Observe. Studenti v této úloze budou měřit také V-A charakteristiku a budou zjišťovat závislost maximálního výkonu FV modulů na intenzitě dopadajícího záření a na teplotě. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti alternativních zdrojů energie ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Student zpracoval diplomovou práci v rozsahu 75 stran včetně seznamu použité literatury. Požadavky zadání student splnil, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně. Práce je sepsána přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci proto doporučuji k obhajobě.
Student v diplomové práci popisuje jak teoretický, tak praktický princip činnosti fotovoltaického modulu a větrné turbíny umístěné na střeše T10, měřicí pracoviště a software pro sběr dat z dříve jmenovaných zařízení včetně dat z anemometru a pyranometru. Funkčnost celého zařízení a softwarového vybavení je ověřována měřením. Následně student popsal dvě laboratorní úlohy vytvořené do předmětu Obnovitelné zdroje energie. Z předložené práce mi není zcela jasné, co konkrétně student dělal, kromě sestavení návodu na laboratorní úlohy (zařízení sestavil Doc. Křivík, software vytvořil Ing. Dočekal a Bc. Svrček). Toto doporučuji vysvětlit v prezentaci. Student prostudoval dostupné zdroje popisující danou problematiku a své poznatky vhodně zakomponoval do své práce. Po formální stránce je práce přehledná a vhodně rozčleněná do kapitol. V celé práci se vyskytuje jeden gramatický nešvar, a to slovo „měřící“. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Zadání práce bylo zcela splněno, a proto doporučuji tuto práci k obhajobě a hodnotím 82body/B.
eVSKP id 102676