HOLOUBEK, J. Studium eroze kontaktů spínacích přístrojů za reálných podmínek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Josef Holoubek pracoval na své bakalářské práci samostatně. Aktivně s vedoucím práce konzultoval jednotlivé body zadání a aktivně přistoupil i k řešení těžiště vlastní práce. Nejprve se seznámil v literatuře s problematikou kontaktního styku a erozí materiálu při vypínacím pochodu. Poté samostatně navrhl přípravek pro provedení potřebných experimentů na modelu kontaktního systému a vytvořil k němu i výkresovou dokumentaci. Část přípravku samostatně vyrobil, část byla vyrobena v dílně ÚVEE FEKT. Poté provedl na přípravku řadu experimentů v Laboratoři spínacích přístrojů centra CVVOZE. Práce byla navíc z podnětu vedoucího významně rozšířena i na experimentální měření eroze kontaktů u reálných přístrojů v různých stavech. Student všechny výsledky samostatně vyhodnotil a navíc po statistickém zpracování navrhl i vlastní jednoduché empirické vyjádření hmotnostního úbytku kontaktního materiálu v závislosti na propuštěném obloukovém Jouleovu integrálu a obloukovém napětí. Tím, že bylo provedeno experimentální vyhodnocení i u reálných přístrojů, nalezla práce praktické uplatnění v průmyslové praxi. Student splnil všechny body zadání, a proto ji doporučuji k obhajobě.
Autor BP Josef Holoubek měl za úkol popsat problematiku hmotnostního úbytku kontaktů v průběhu vypínacího procesu, realizovat pokusy v reálných podmínkách a výsledky analyzovat a vyhodnotit. Autor v prvních třech stručných kapitolách klasifikuje elektrické spínací přístroje, popisuje jejich základní funkce a pojednává o problematice stykového odporu, oteplení v kontaktním styku a mechanické odolnosti kontaktů. V kapitole 4. Popisuje problematiku kontaktů, vznik obloukové eroze kontaktů a možnosti hodnocení objemového a hmotnostního úbytku kontaktního materiálu. Přínosy předložené BP se nacházejí v kap. 5.,6. a 7. (od str. 13 do str. 52, celkem na 39 stranách, kde jsou vyhodnoceny výsledky četných experiment (244!). Výkresová dokumentace k sestavenému modelu se nachází v příloze, celkem 16 stran. Poslední list je vložen do práce “vzhůru nohama”. V 7. kapitole jsou popsány a analyzovány měření úbytků kontaktních materiálů na skutečných přístrojích. Předložená práce má strukturu odpovídající zadání, přičemž práce jsou věnovány přípravě, realizaci a vyhodnocení experimentů. Cenná je autorem doporučovaná korekce známého vztahu pro výpočet hmotnostního úbytku kontaktních materiálů exponovaných obloukem. K této korekci přispěly četné vyhodnocené experiment v rámci předložené BP. Snímky kontaktů na Obr. 21-24, podobně Obr 32-34. si zasluhovaly vyšší kontrast a případně i popisky detailů. Také alespoň první záznam měřených veličin (Obr. 11-18), stejně tak Obr. 26-30 měly zahrnovat podrobnější komentář. Nutno podotknout, že tato experimentálně zaměřená BP by nemohla vzniknout bez vybudované experimentální základny FEKT VUT a účinné podpory vedoucího BP a firemního zadavatele tématu. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 100165