VINKLEROVÁ, V. Návrh a optimalizace procesu pájení skelných pájek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Otáhal, Alexandr

Studentka měla za úkol navrhnout experiment pro optimalizaci pájení skelných pájek na korundovou keramiku a následný nejvhodnější proces použít při konstrukci keramického pouzdra. V první části byla vytvořena rešerše na téma skelné pájky, jejich parametry, proces pájení, kompatibilita materiálů a vady ve spoji. Ve druhé části optimalizovala proces pájení skelnými pájkami na korundové keramice, ověřila jej zkouškami střihových sil a využila dosažené výsledky pro pájení nového typu keramického pouzdra. Také navrhla keramické pouzdro založené na substrátech z korundové keramiky s tlustovrstvým motivem pro upevnění a připojení čipu. Zadání splnila v plném rozsahu, po celý semestr pravidelně konzultovala a konstruktivním a kreativním způsobem přistupovala k řešení problémů. Psaná forma bakalářské práce je dobře členěna a v doporučeném rozsahu. V teoretické i praktické části studentka používala relevantní zdroje. Hodnotím známkou A (98 b) a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Jankovský, Jaroslav

Předložená bakalářská práce Viktorie Vinklerové je velmi vzhledně a sytematicky napsaná. Zabývá se experimentálním zhotovením vakuově těsných keramických pouzder příp. průchodek pomocí minimálně upravené hybridní technologie, dostupné na našem pracovišti. V úvodu práce jsou přehledně uvedena kritéria pro výběr vhodných materiálů skelných pájek. Prostřednictvím těchto kritérií jsou vybrány materiály, se kterými studentka provedla experimenty na standardních hybridních materiálech pomocí standardních technologií HIO. Dosažené výsledky zhodnotila pomocí mechanických zkoušek a rentgenu. Několik drobných překlepů nijak nesnižuje úroveň práce. Chybně snad jen na straně 20. formálně Bi2O3 – ZnO – B2O3 místo Bi2O3 – ZnO - B2O3. Na str. 20 dole ….rozměry průchodky by měli … správně měly. Nedovedu si představit „ …rychlost tepelné roztažnosti natolik odlišnou od rychlosti tepelné roztažnosti …“ spíš koeficient teplotní roztažnosti. Práce je velmi pěkně zpracovaná, v experimentech studentka dospěla ke kýženému cíli a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím 91 body (A).

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 142793