BÁRTKOVÁ, T. Optimalizace momentové charakteristiky indukčního stroje s využitím strojového učení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Diplomantka Tereza Bártková vypracovala svou diplomovou práci na téma věnované optimalizaci momentové charakteristiky indukčního stroje s využitím strojového učení. Hlavním cílem této práce bylo ukázat práci s metodikou strojového učení nazvanou náhradního modelování (tzv. „surrogate modeling“) v oblasti elektrických strojů, kde hlavní důraz byl kladen na autonomní aktivní učení náhradních modelů. Tyto náhradní modely byly vytvořeny s využitím elektromagnetického modelu stroje využívající metodu konečných prvků. Dalším cílem bylo použití náhradních modelů pro optimalizaci rotorových drážek vybraného indukčního stroje, ke změně momentové charakteristiky zadaného stroje. - Z hlediska zadání práce, autorka splnila veškeré body zadání v potřebném rozsahu, a proto hodnotím toto hledisko výborně. - Prezentační úroveň práce a její rozsah odpovídá diplomové práci a hodnotím práci z tohoto hlediska výborně. - Hledisko jazykové a formální úrovně práce hodnotím stupněm výborně. - Autorka citovala 56 zahraničních převážně literárních zdrojů a citace jsou v rámci textu vhodně odkazovány. Práci s literaturou autorkou hodnotím jako výbornou. - Výsledkem práce autorky je zpracování a naprogramování metodologie pro náhradní modelování indukčního stroje a autonomní aktivní učení vytvořených náhradních modelů. Vyvinutá metodika byla použita a také následně ověřena na zadaném typu stroje. V práci bylo prokázáno, že vytvořené náhradní modely byly velmi přesné v porovnání se simulovanými daty. Výsledky práce jsou zcela konkrétní a hodnotné pro další využití ve výzkumné a vývojové činnosti. Hledisko využitelnosti výsledků práce tedy hodnotím jako výborně. - Autorka práce pracovala velmi pilně a svědomitě. Průběžné výsledky konzultovala s vedoucím své práce, avšak ve větší míře byly vyžadovány konzultace a pomoc. Hledisko aktivity studentky během semestru tak hodnotím velmi dobře. Shrnutí: Autorka prokázala schopnost sepsat odbornou práci na zadané téma. Seznámila se s modelováním elektrického stroje pomocí programu Ansys Maxwell a hlavně se seznámila s problematikou strojového učení a optimalizačních algoritmů v oblasti elektrických strojů. Studentka byla velice schopná použitou metodiku naprogramovat v jazyce Python. S ohledem na výše uvedeného slovního hodnocení a rovněž vzhledem ke kvalitě zpracování práce hodnotím stupněm A/výborně a práci doporučuji k obhajobě.
Předložená bakalářská práce má rozsah 109 stran bez příloh a obsahuje úvod, osm kapitol a závěr. První kapitola představuje metody strojového učení a udává příklady jejich využití. Druhá kapitola podrobně popisuje optimalizační algoritmy v oblasti strojového učení. Na základě této teoretické přípravy je následně zvolena metoda strojového učení a optimalizačního algoritmu pro využití při optimalizaci elektrického stroje. Dále je popsán optimalizovaný stroj a jeho model v programu Ansys Maxwell, na což je navázáno analýzou tohoto výchozího stroje. Následně jsou ukázány výsledky tvorby základního náhradního modelu stroje a poté průběh a výsledek aktivního učení tohoto náhradního modelu. Poté je provedena optimalizace momentové charakteristiky stroje pomocí tří vybraných optimalizačních algoritmů. Na závěr jsou komentovány výsledky dosažené optimalizací a je provedené srovnání vybraných strojů. Formální úprava práce je na výborné úrovni, práce je logicky členěná, text je vhodně doplněn obrázky v dobré kvalitě. Stejně tak stylistická úprava textu je výborná a výskyt překlepů a chyb je minimální. Z odborného hlediska lze práci ohodnotit velmi kladně. Na rozsáhlou rešeršní práci s mnoha zdroji navazuje velké množství odvedené práce při tvorbě náhradních modelů výchozího asynchronního stroje a následnou optimalizací. Jako možný prostor pro vylepšení práce lze shledat v řešení bodu zadání č. 5, tj. Optimalizace momentové charakteristiky zadaného stroje. Stroj byl optimalizován pouze pro maximalizaci záběrného momentu bez jakéhokoliv ohledu na jeho parametry v jmenovitém bodě. Lze tudíž předpokládat, že mezi vypočtenými modely se nacházel stroj s mnohem lepším kompromisem mezi záběrným momentem a parametry ve jmenovitém bodě. Takovýto stroj by lépe odpovídal smyslu použité optimalizace s více cíli. I přes tento mírný nedostatek práce splnila svůj hlavní smysl, ukázku použití strojového učení při optimalizaci elektrických strojů. Rovněž řešené téma lze považovat za značně aktuální. Závěrem lze diplomovou práci shrnout jako dobře zpracovanou, s velkým množstvím odvedené práce a splněnými všemi body zadání. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení známkou A.
eVSKP id 150969