FÖLDVÁRY, I. Výpočet tepelného toku během varu kapaliny – aplikace pro chlazení spalovací komory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Vondál, Jiří

Práce se zabývá přestupem tepla mezi stěnou a chladicí vodou v plášti spalovací komory. Autor shrnul základní principy přestupu tepla, porovnal několik empirických vztahů pro výpočet Nusseltova podobnostního kritéria z nichž vypočetl teplotu stěny při zadaných podmínkách bez uvažování varu. Pro sekce, kde teplota stěny indikovala možnost výskytu varu, provedl výpočet teploty stěny s uvažováním varu. Pro tento výpočet si samostatně zjistil z literatury vztahy pro korekce součinitele přestupu tepla. Jedním z hlavních cílů byl výpočet minimálního dovoleného průtoku vody. Tento cíl byl splněn a výsledné hodnoty bude možné využít při chlazení spalovací komory. Student pracoval samostatně s dobrou docházkou na konzultace v průběhu přípravy bakalářské práce. Dosažené výsledky práce a celkový dojem značně snižuje velké množství pravopisných chyb, kterých se student nebyl schopen vyvarovat. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pačíska, Tomáš

Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou přestupu tepla z teplosměnné plochy (v tomto případě vnitřního pláště spalovací komory) do pracovní látky při uvažování dvoufázového režimu toku. Jedním z cílů zadání bylo teoretické shrnutí poznatků dané problematiky z odborné literatury. Nezbývá, než konstatovat, že z tohoto pohledu je teoretická část práce po stránce obsahové spíše slabší. Řešená problematika je popsána povrchně a autor věnoval mnohem více prostoru obecnému popisu základních mechanismů přenosu tepla a varu, než samotným poznatkům o přestupu tepla. Naopak praktickou část práce lze i přes určitý nedostatek, ke kterému se vrátím v položené otázce, hodnotit kladně. Nedostatkem předložené bakalářské práce je tak především její forma. V práci se vyskytuje nespočet hrubých překlepů či nevhodně použitých slovních spojení. Omluvou tak snad může být jen autorova národní příslušnost. Zde se vybízí otázka, zda by nebylo v takovém případě vhodnější zpracovat bakalářskou práci ve světovém, např. v anglickém jazyce. Nicméně, co je omluvitelné jen těžko, je občasný chybný přepis jmen autorů, po nichž jsou pojmenovány bezrozměrná kritéria (např. str. 16 – Prantlovho číslo) či vztahy (např. str. 22 – Kutakaladzeho vztah). Avšak s ohledem na fakt, že předložená bakalářská práce splňuje všechny požadavky zadání, i když některé opravdu pouze na základní úrovni, doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 47263