JURKOVIČ, M. Návrh laboratorních úloh: Modulace v optických sítích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Martin Jurkovič se ve své bakalářské práci věnuje problematice vysokorychlostních přenosových systémů využívajících optická vlákna. V rámci praktické části měl student provést návrh a realizaci alespoň dvou laboratorních úloh sloužících k pochopení problematiky modulace v optických sítích. Předložená práce splňuje cíle v plném rozsahu. Student sice průběžně konzultoval dílčí postupy, řešení a výsledky, nicméně aktivně začal téma řešit se zpožděním, což se na kvalitě práce projevilo. Text obsahuje řadu nepřesností a chybných tvrzení, chybí detailnější popis některých klíčových oblastí (například parametry komerčně dostupných systémů). V rámci praktické části provedl student návrh dvou laboratorních úloh založených na balíčku OptiCommPy. Student pracoval samostatně, dokázal upravit simulační model do prostředí vhodného pro studenty. Zadání jednotlivých úloh by však mohlo být více detailní. Přestože se jedná o relativně intuitivní prostředí, tak je nutné počítat s tím, že studenti se s aplikací budou teprve seznamovat. Celkově se jedná o dobře zpracovanou práci. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením C, 78 bodů.
Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem laboratorních úloh pro optické sítě. Práce má vhodné logické členění, nicméně mnohé kapitoly jsou spíše stručnější. Student nesprávně používá termíny: útlum vs. měrný útlum. Z formálního hlediska by práce potřebovala dotáhnout, citace pramenů jsou nevhodně umístěny, obrázky nejsou ve vektorové grafice, což znesnadňuje čtivost. Kapitola „protichybové techniky“ je příliš stručná. Navržené laboratorní úlohy neposkytují dostatečný a ucelený teoretický přehled. Pracovní postup je popsán spíše slovně, ačkoli student uvidí aplikaci poprvé. Na závěr postrádám kontrolní otázky ke každé laboratorní úloze. Na základě výše uvedeného hodnotím práci známkou C, 72 body.
eVSKP id 159126