STUCHLÝ, K. Vliv rotoru na účinnost malého asynchronního motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student se v rámci diplomové práce zabýval optimalizací rotoru malého třífázového asynchronního motoru z hlediska účinnosti. Součástí práce je i optimalizace tvaru rotorových drážek. Pro optimalizaci využil genetického algoritmu, který si sám naprogramoval. K práci přistupoval zodpovědně, pracoval samostatně a postup průběžně konzultoval s vedoucím. Diplomová práce splňuje všechny body zadání.
Student vypracoval diplomovou práci na téma „Vliv rotoru na účinnost malého asynchronního motoru“. V první části se student věnuje vlastnostem asynchronního motoru. Tato kapitola je velmi stručná a její zařazení jako podkapitola Úvodu není podle mého názoru příliš vhodné. V dalších kapitolách se student zabývá problematikou optimalizace elektrického stroje. Stručně zde popisuje možné změny konstrukce k dosažení optimálních parametrů. Tato část umožní získat velmi dobrý přehled o jednotlivých úpravách. V další kapitole student popisuje vytváření modelu v programu RMxprt. Následující kapitola je věnována zkoumání vlivu parametrů rotoru. V této kapitole je uvedeno několik nepřesností. Např. Označení „b“, „c“ u rozměrů rotorových drážek v Tab. 4.1 neodpovídá označování rozměrů na obr. 4.1, nebo ve vztazích. V kapitolách 4.2 a 4.3 se student zmiňuje o šířce kruhu a výšce kruhu. Tyto veličiny nejsou v přechozím popise nikde uvedeny. Další kapitola se zabývá problematikou optimalizace rotoru pomocí genetických algoritmů. V první části je popsán popis genetického algoritmu, jeho kategorizace a návrh jeho aplikace na optimalizaci rotorové drážky. Také jsou zde uvedeny výsledky výpočtů účinnosti v závislosti na počtu generací. Tato část práce je zpracována velmi přehledně. V další kapitole student popisuje ověření dosažených výsledků pomocí metody konečných prvků a jejich porovnáním. Poslední kapitola práce je věnována porovnání vypočítaných hodnot s naměřenými výsledky. Tato kapitola je omezena vesměs na několik tabulek a grafů, které by si zasloužili rozsáhlejší komentář. Po formální stránce je práce dobře zpracována. K formálním záležitostem mám tyto připomínky: - Nepříliš dobře působí nejednotnost formátování tabulek v práci a na jejím konci. - V textu se objevují stejná označení pro různé veličiny – „n“ – počet a otáčky. I přes uvedené nedostatky je práce velmi rozsáhlá a je zřejmé, že pro její vypracování si musel student osvojit mnoho dovedností a vložit do ní velké množství práce. Konstatuji, že student splnil zadání a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 109272