ŽIVNÝ, J. Časovací spoušť pro digitální fotoaparát [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student měl za úkol realizovat časovací spoušť pro digitální fotoaparát. V úvodní části práce je teoretický rozbor komerčně dostupných zařízení a jsou navrženy a popsány funkce pro sestavovaný prototyp. Časovací spoušť kombinuje celkem pět funkcí a tím se stává co do počtu funkcí plně rovnocenná ke komerčním zařízením, žádným způsobem však běžné funkce nerozšiřuje. Hardware je vybrán ekvivalentně vzhledem k realizovaným funkcím a potřebným I/O rozhraním. Software je popsán stroze s odkazem na využívané externí knihovny, jen stručně je popsána obsluha tlačítek a využívaných přerušení. Po formální stránce práce obsahuje nepřehlédnutelné nedostatky, (překlepy, typografická úprava) které mohly být odstraněny v případě, kdyby student rozložil práci na písemné dokumentaci více rovnoměrně během semestru. Členění kapitol je přehledné. Literatura není citovaná dle normy. Práce postrádá alespoň základní zdokumentování a testování funkčnosti všech programovaných funkcí. Student však předvedl funkční prototyp a zadání práce bylo bezezbytku splněno. Během semestru student pracoval samostatně a konzultace využíval k prezentaci dosažených dílčích cílů.
Textová část práce je přehledná, srozumitelná a logicky členěná avšak poněkud stručná. Po formální stránce jí lze vytknout určité formátovací nedostatky, náhodné číslování použité literatury (odkazy v textu nejsou číslovány postupně od 1 do 11) a několik překlepů. Určité výhrady lze však mít k obsahové stránce práce. V textu chybí podrobnější popis celkového schématu s výpočty nebo zdůvodněním volby hodnot obvodových prvků a obrázek s osazením tištěného spoje. Rovněž je zde určitý rozpor v uvedeném schématu a jeho popisu (v odstavci 4.4 je uvedeno, že zdroj časového signálu pro mikrokontrolér je získán z externího oscilátoru, zatímco ve schématu je uveden krystal). K vlastnímu návrhu a realizaci přípravku mám připomínku související s napájecím zdrojem a stabilizací jeho napětí. Volbu spojitého stabilizátoru typu 7805 spolu s ochrannou diodou a baterií s napětím 7.2V považuji za nevhodnou vzhledem k minimální požadované rozdílové hodnotě vstupního a výstupního napětí uvedeného stabilizátoru (voltage dropout). Závěrem lze konstatovat, že zadání práce bylo splněno. I přes uvedené drobné výtky se jedná o velmi dobrou práci, kterou doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 52298