LIDMILA, P. Identifikace parametrů motorů pro laboratorní stand [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Balakářská práce byla původně cílena na identifikaci parametrů elektrických motorů použitých v laboratorním standu. Při snaze provést potřebná měření však vyvstal problém s absencí vhodného měřicího pracoviště s malým dynamometrem. Těžiště práce se tedy přesunulo na vytvoření takového pracoviště. Proto má práce charakter dokumentace k přestavbě dynamometru a může sloužit jako přehledný kompletní návod k nastavení měřící aparatury. Ke všem úkolům souvisejícím s nákupem a instalací měřicího zařízení přistupoval student velmi zodpovědně, poměrně levně tak vzniklo přesné a praktické měřící pracoviště. Detailní oměření parametrů motorů nemohlo být z časových důvodů zcela dokončeno a má tedy spíše jen ukázkový charakter.
Předložená bakalářská práce je především věnována úpravám malého dynamometru pro laboratoř elektrických pohonů. Na tomto přístroji byly poté proměřeny parametry dvou motorů na malé napětí určené pro laboratorní stand. Úpravám dynamometru je věnována značná část práce. Popis nastavování přístrojů v potřebném rozsahu nahrazuje dokumentaci výrobců, což ocení zejména budoucí uživatelé. Snad kvůli tomu nedošlo na důkladnější řešení vlastních bodů zadání. To je sice nedostatek, ale vzhledem k uvedeným skutečnostem jej nevnímám jako zásadní. Z textu je patrné, že student danému tématu rozumí a snaží se vše podrobně popsat. Bohužel se v práci dopouští formálních chyb i faktických nepřesností, jako například zaměňování veličin hmotnosti, síly a momentu. Práce je celkově na dobré úrovni, zadání bylo splněno a doporučuji ji k obhajobě. Následuje výčet připomínek k práci: - Rovnice jsou číslovány na první pohled strukturovaným způsobem, ale není tomu tak. Některé rovnice nejsou číslovány vůbec (str. 22) a číslo (1.0) se v práci vyskytuje dvakrát, přitom jde pokaždé o jinou rovnici. - Druhý výskyt rovnice (1.0) na str. 27 obsahuje nezvyklé značení a dále dochází k zaměňování hmotnosti a síly. - V tabulce 1 na straně 11 dochází k záměně momentu a síly. - Jednotka času je sekunda, nikoliv vteřina. - V grafu na straně 37, značení osy x – zde patří [rad/s]. - Bylo by dobré u všech fyzikálních veličin uvádět jejich jednotku (včetně konstanty CFi).
eVSKP id 71086