ŠMÍD, M. Návrh napájecího zdroje pro zabezpečovací systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Cílem diplomové práce bylo prostudovat problemetiku spínaných měničů napětí a vybrat vhodnou topologii pro realizaci napájecího zdroje pro napájení zabezpečovacího systému ASSET. Student toto téma řešil ve firmě Trade FIDES a.s. ve spolupráci s externím konzultantem panem Ing. Tomášem Jankechem. Student k řešení dané problematiky dle hodnocení externího konzultanta i mého přistupoval zodpovědně a pravidelně postup práce konzultoval. Ve shodě se zadáním navrhl prototyp spínaného zdroje, jehož funkčnost jsem měl možnost ověřit. I přes zjevné limitace návrhu jako např. nízká šířka pásma zdroj vykazuje velmi dobrou odezvu na změnu zátěže a zvlnení výstupního napětí. Vlastní text práce je logicky členěn a po odborné stránce relativně dobře zvládnut. Některé pasáže by mohly být lépe odcitovány. Až na drobnosti tak plně splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě a souhlasím s hodnocení externího konzultanta.
V zadání práce bylo vyžadováno prostudování problematiky spínaných zdrojů a navržení vhodného typu měniče pro napájení zabezpečovacího systému. Při návrhu měly být zohledněny normy definující provedení napájecího zdroje pro zabezpečovací systém. Navržené řešení mělo být ověřeno simulací a následně realizováno. Předložená diplomová práce má 66 číslovaných stran včetně příloh. Členění kapitol je logické a grafické provedení je pečlivé. V textu je 34 obrázků, kde jsou schémata, grafy a zobrazení konstrukčních prvků. V seznamu literatury je 20 literárních pramenů, které jsou citovány především v první polovině práce. V kapitole .. 1 TEORETICKÁ ČÁST.. jsou shrnuty vlastnosti spínaných měničů a základní požadavky pro jejich konstrukci. Zde se na 14 stranách textu autorovi podařilo shrnout nejdůležitější vlastnosti jednotlivých typů spínaných měničů a hlavní požadavky návrhu, včetně filosofie jejich řízení a regulace. V dalších kapitolách .. 2 VÝBĚR TOPOLOGIE.. Je zdůvodnéní proč byl vybrán blokující měnič pracující v CCM režimu a v kapitole .. 3 NÁVRH BLOKUJÍCÍHO MĚNIČE.. je podrobný návrh tohoto typu měniče. Návrh je velmi detailní a jsou uvedeny všechny potřebné výpočty. V kapitole .. 4 SIMULACE.. bylo zkoumáno chování výstupního fitru měniče, náběh měniče po startu a jeho zvlnění v ustáleném režimu. Kapitola ..5 KONSTRUKCE.. popisuje návrh plošného spoje a uspořádání jednotlivých částí měniče. V poměrně krátké kapitole .. 6 MĚŘENÍ.. jsou prezentovány nejdůležitější vlastnosti výsledné konstrukce. Pro ocenění dlouhodobé spolehlivosti zdroje byl sledován režim spínacího tranzistoru a bylo zkoumáno rozložení teploty v jednotlivých částech plošného spoje. Z elektrických vlastností byly měřeny stabilita výstupního napětí, reakce na změnu zátěže a náběh zdroje po zapnutí. Na základě těchto měření bylo konstatováno, že navržený měnič vyhovuje zadání práce. Formální stránka práce za odbornou stránkou poněkud pokulhává. V celé práci se vyskytují neobratné větné konstrukce a občasné použití nevhodných nebo nepřesných formulací. Je také zřejmé, že ani závěrečné editaci práce nebyla, pravděpodobně z časových důvodů, věnována dostatečná pozornost. Jako příklad uvádím tabulku … 1.2 Porovnání pracovních režimů blokujícího měniče.. , která začíná na straně na straně 18 a přetéká přes jinak prázdnou stranu 19 na stranu 20. Uvedené formální nedostatky však odbornou kvalitu práce významně nesnižují. Zadání bylo v plném rozsahu splněno. Práce svými výsledky, provedením, rozsahem a zpracováním odpovídá standardu diplomových prací a je bezpochyby přínosem pro problematiku konstrukčních řešení měničů pro napájení elektronických zařízení. Diplomovou práci pana Marka Šmída doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 152478