VAŠÍČEK, J. Pokročilé metody pro monitorování Li-ion baterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomová práce pana Vašíčka se zabývá problematikou pokročilých metod pro monitorování Li-Ion baterií se zaměřením na konstrukci vlastní IoT BMS a její implementace do vlastního fotovoltaického systému. Diplomant staví na základech své bakalářské práce a přichází s novým konceptem IoT BMS. V úvodních kapitolách diskutuje řešenou problematiku monitorování Li-Ion baterií se zaměřením na parametry SoC a SoH a metody, jak tyto parametry zjišťovat. Praktická část se pak věnuje experimentálním metodám zjišťování a extrakce parametrů SoC a SoH. Dále je proveden návrh BMS a algoritmu, který je v ní implementován. Jedná se tak o komplexní systém, který řeší měření proudu, napětí, odpojení baterie, balancování a IoT. Výsledný návrh byl a nadále je testován a provozován v reálném provozu, kde velice dobře funguje. Celá práce je na velmi vysoké úrovni, jak po stránce obsahové, tak formální. Výsledky jsou přehledně prezentovány ve formě grafických závislostí, tabulek a obrázků. Nechybí ani diskuze a rozbor výsledků. Diplomant přistoupil k dané problematice se zájmem, pracoval samostatně a pravidelně využíval konzultací, které vedl konstruktivně a docházel na ně připraven. Diplomant prokázal schopnost samostatně pracovat a řešit multioborový problém, čímž prokázal také inženýrský přístup. Použitá literatura je relevantní a všechny zdroje jsou v práci řádně citovány. Přínos práce je bezesporu ve funkční BMS a odladěném kódu, který řeší pokročilé monitorování baterií a implementace do platformy IoT. O kvalitě této práce také svědčí 1. místo na studentské konferenci EEICT. Cíle práce byly splněny v plné míře a vzhledem k výše uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm A
Student Jakub Vašíček předložil k hodnocení svou diplomovou práci na téma Pokročilé metody pro monitorování Li-ion baterií, zadání práce obsahovalo studium pokročilých metod monitorování a rozšíření BMS z bakalářské práce studenta o IoT vlastnosti. Je třeba říci, že student v práci předvedl, že se velmi dobře orientuje nejen v oblasti vlastnosti baterií, ale také v oblasti návrhu elektronických zařízení a programování. Pochopení modelů lithno-iontových akumulátorů a způsobů stanovení jejich parametrů považuji za velmi hluboké, fůzi metod odvozených od GITT a coulomb counting považuji za inovativní. Student se orientuje v oblasti návrhu DPS, návrhu elektronických obvodů, práce s mikrokontrolery a programování v několika jazycích. Student klade důraz na intenzivní optimalizaci a ladění HW i SW, mimo jiné oceňuji to, že se vyhnul použití HALu u procesoru STM32 a využívá low level driverů. Používá simulace distribuce tepla v SolidWorks Flow Simmulation a porovnává je se snímky z IR kamery. V přílohách jsou návrhy DPS a nastavení simulací, nejsem si jist, proč není v přílohách programový kód, na který se text práce nepřímo odkazuje. Zařízení bylo vyvinuto a otestováno, zadání práce je splněno. K práci nemám připomínky po technické ani formální stránce, práci hodnotím 100b A.
eVSKP id 159739