FOJTÍK, T. Aktualizace úlohy demonstrující syntézu periodických signálů do předmětu Analýza signálů a soustav [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Krajsa, Ondřej

Student dle zadání navrhl laboratorní přípravek pro demonstraci procesu syntézy periodických signálů pomocí součtů harmonických signálů. Student byl během řešení práce aktivní, během řešení zkoušel různé DA převodníky a testoval zapojení. Na základě testů pak student navrhl finální zapojení, plošný spoj pro přípravek a software pro mikrokontroler. Samotná DPS nebyla po dohodě s vedoucím osazena. Přípravek je plně kompatibilní s původním, nebylo tedy nutné aktualizovat zadání laboratorních úloh. Zadání práce tedy považuji za splněné. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni, některé křížové odkazy nejsou funkční a obsahuje typografické a gramatické chyby. Celkově práci hodnotím C/75.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Liska, Matej

Cílem této práce bylo aktualizovat úlohu předmětu BPC-ASI, kde je demonstrován proces syntézy periodických signálů pomocí částečných součtů harmonických signálů. Teoretická část práce velice stručně popisuje harmonické signály a "Harmonickú syntézu" popsanou jako "operácia, pri ktorej sa periodický signál skladá z viacerých harmonických signálov, ktorých frekvencia je daná celočíselnými násobkami jeho fundamentálnej frekvencie" - pravděpodobně se jedná o syntézu aditivní, která v práci vůbec není opomenuta. Dále rozebírá D/A převod pomocí R-2R sítě - na obr. 2.3.1 by měl být rezistor R1 hodnoty 2R. V praktické části student popisuje jak zhotovil návrh přípravku, který generuje základní typy signálů - trojúhelník, obdélník a pila pomocí čipu ATmega328 a D/A převodníku MCP4921. Při testování na nepájivém poli nebyl využit celý návrh - pomocí Arduino Nano student nevyužil na jeho napájení navržený konvertor, a taktéž nevyužil navržený rekonstrukční filtr protože použil filtr vlastní externí zvukové karty, student to obhajuje slovy "beztak nemá dostatočnú vzorkovaciu frekvenciu aby na nej bolo možné merať vyššie frekvencie" - co není zcela odborní přístup a funkčnost popsaných částí tedy nebyla ověřena. Zadání ale bylo z hlavní části splněno. Z hlediska formátu práce postrádá v elektronické verzi funkčnost referencí obsahu, obrázků, literatury. V práci chybí výpis obrázků, tabulek, vzorců. Není označen vzorec na straně 16. Práce cituje z velmi mála zdrojů a i to chybně - zdroje v řade obrázků nejsou. Co je ale problém jsou výpisky kódů v textu, které nejsou okomentovány, nemají číslování a reference, tudíž nemají i seznam a práce postrádá citace či autory použitých knihoven. Číslování netextových částí je zcela nelogické např. str. 15 obrázek 3.1.3a, za ním graf 3.1.3b. Str.19 tabulka označena 3.4.1, za ní obrázek označen 3.4.2, toto a taktéž řada kódů v textu práce by se spíš hodila vložit jako příloha práce s referencí. Obrázky v části 3.7 jsou pojmenovány jako "Fotografia" a obrázky 3.8.1, 3.8.2 a 3.8.3 nejsou úplně čitelné. Celkově text obsahuje mnoho chyb z hlediska typografie i pravopisu.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 159274