HNÁTEK, M. Systém autentizace průmyslových zařízení pomocí blockchainu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student i přes složitost problematiky (kombinující technologii blockchain, kybernetickou bezpečnost a průmyslový protokol Modbus) se tématu uchopil samostatně. Konzultace některých hlavních částí mohla být větší, nicméně v rámci svých možností se snažil konzultovat a komunikovat. V práci jsou výsledky prezentovány přehledně a po formální stránce jsou v práci pouze minoritní chyby, které nemají větší vliv na čitelnost. Z pohledu literatury student využil převážně repozitáře github (16 citačních zdrojů) a technických webových zdrojů (23 citačních zdrojů). Kvantitativně tak počet zdrojů odpovídá standardní práci, nicméně z kvalitativního hlediska mělo být voleno spíše z recenzovaných vědeckých citačních zdrojů. Z pohledu splnění zadání považuji však cíle pouze za částečně splněné. Teoretická i analytická část je vypracována svědomitě. Bohužel v rámci praktické části shledávám zásadnější nedostatky. V prvé řadě z návrhu nevyplývá jasně celková architektura. Chybí popis některých architektonických a nízko-úrovňových částí, díky čemuž není jasné např., co bude přenášeno a ukládáno v rámci bloků vytvořeného blockchainu, k čemu blockchain v rámci komunikace skutečně bude použit, jak bude probíhat autentizace klientu/serveru a další. Návrh je tak příliš obecný a díky tomu jsou testy i výsledky méně vypovídající. Z pohledu experimentálního testování jsou provedeny pouze prvotní testy, kdy chybí hlubší testování škálovatelnosti blockchainu a další výkonnostní či bezpečnostní testy. Samotná optimalizace řešení pak také chybí. Tyto nedostatky značným způsobem omezují využitelnost práce. Na základě výše uvedeného hodnocení a zjištěných nedostatků ohodnocuji práci jako dostatečnou (E, 57 bodů).
Student zpracoval bakalářskou práci na téma: „Systém autentizace průmyslových zařízení pomocí blockchainu“. Bakalářská práce má celkem 50 stran včetně příloh a je rozdělena do tří kapitol. První kapitola se věnuje problematice protokolu Modbus a blockchain. Druhá kapitola se zabývá výběrem komponent a návrhem testovacího prostředí. Poslední kapitola se věnuje realizaci testovaného prostředí s postupy instalace operačního systému a vybraných knihoven. V textu se vyskytují typografické a gramatické chyby. Text obsahuje netechnické výrazy a je psán populárně naučnou formou, díky čemuž je práce místy obtížně čitelná. Taktéž v textu dochází ke střídání osob. Praktická část práce je věnována implementaci technologie blockchain v komunikaci protokolu Modbus/TCP. Blockchain byl implementován pomocí knihovny go-ethereum, byl použit koncenzus Prove of Authority. Blockchain byl realizován mezi dvěma stanicemi klient/server využívající protokol Modbus/TCP. Bylo realizováno výkonnostní testování. V práci postrádám podrobnější popis implementace jak blockchainu, tak protokolu Modbus/TCP. Rovněž postrádám otestování řešení s více stanicemi v síti. V práci je popsána škálovatelnost výsledného řešení nicméně postrádám její otestování a taktéž v práci chybí optimalizace výsledného řešení. I přes výše zmíněné nedostatky považuji zadání za částečně splněné a doporučuji k obhajobě s hodnocením E, 58 bodů.
eVSKP id 151188