KŘÍŽ, O. Mezní ohřev kulového kloubu při akcelerovaném testu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Ramík, Pavel

Student Bc. Ondřej Kříž řešil svou diplomovou práci s aktivním zapojením do studentského týmu řešícího problémy akcelerovaných testů ve spolupráci s firmou TRW-DAS a.s, Dačice. Před samotným řešením zadané problematiky se podílel na zpracování tutoriálu k této problematice s využitím cizojazyčné literatury. Pravidelně využíval konzultací u vedoucího práce, účastnil se společných schůzek u zadavatele. Oceňuji jeho dobrou týmovou spolupráci a komunikaci v průběhu řešení práce. Cíle práce dané zadáním byly splněny v celém rozsahu, práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Porteš, Petr

Diplomant se ve své práci zabýval zjištěním mezního ohřevu kulového kloubu s použitím počítačové simulace za účelem určení maximálního přípustného výkonu měněného na teplo při akcelerovaném testu. Úvodní rešeršní část věnovaná akcelerovaným testům včetně používaných matematických modelů je zpracována přehledně, srozumitelně a poměrně věcně, což lze při použití cizojazyčných podkladů považovat za klad práce. Postup sestavení výpočtového modelu a jeho úroveň je možno považovat s ohledem na možnosti studenta pro řešení daného problému za vyhovující. S výpočtem koeficientů přestupu tepla z povrchu kloubu v odstavci 7.3.2. je rovněž možno pro daný účel souhlasit, přestože existují i propracovanější postupy vedoucí ke zpřesnění výsledných hodnot. Student v práci ke zpřesnění výpočtového modelu a jeho následnému ověření použil více provedených zkoušek pro různé amplitudy a frekvence budící síly. Tento postup považuji v daném případě za vhodnou kombinaci použití modelování a výsledků experimentu. Výsledný graf lineární závislosti maximální teploty teploty v plastové vložce kloubu na mechanickém výkonu přeměňovaném na teplo (obr.8.16) může být použitelným vodítkem pro určování hranice přípustné akcelerace testu. Je otázkou, zda by se při dalším zpřesňování tato závislost neukázala jako méně či více nelineární, ale to již je dle mého soudu nad rámec této úvodní práce v dané problematice. Se závěry uvedenými v práci lze v podstatě souhlasit. Ke kladům práce lze přiřadit i připravená makra pro rychlou úpravu okrajových podmínek. Práce je po formální stránce na poměrně dobré úrovni, obsahuje některé drobné nepřesnosti. Přivítal bych i lepší kvalitu některých obrázků. Za nepříliš vhodné považuji současné používání české a anglické terminologie. U vztahu (8.9) není vysvětleno co představuje, případně odkud pochází a jaký mají význam veličiny v něm použité. Cíle práce byly splněny v požadovaném rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 32431