DVOŘÁK, R. Sběr, vizualizace a zpracování dat z měření spotřeby elektrické energie v rámci budov VUT [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomová práce pana Radima Dvořáka se zabývá nasazením podružného měření spotřeby a kvality elektrické energie v budovách VUT jako základu pro budoucí nasazení celouniverzitního softwaru pro energetický management. Cílem práce byla instalace samotného měření na přibližně 120 vývodech z hlavních rozváděčů v budovách T8, T10 a T12 včetně měření přívodů, návrh vhodného způsobu sběru dat z měřicích přístrojů, ukládání dat na datové uložiště (NAS) a vizualizace naměřených dat. Student k práci přistupoval velmi zodpovědně, pracoval samostatně a práci si vhodně rozvrhl během celého semestru, dle rozsahu odevzdané práce a vytvořeného softwaru a vizualizace je patrné, že věnoval práci velké množství času, mimo jiné i při montáži měření. Na pravidelných konzultacích a diplomových seminářích představoval dílčí pokroky v práci, měl konkrétní, relevantní dotazy a výstupy z diskusí na diplomových seminářích obratem zapracovával do práce. Student práci během letního semestru úspěšně prezentoval na studentské konferenci EEICT a na Setkání investičních a provozních pracovníků veřejných vysokých škol v rámci ČR, kde byl o tuto problematiku velký zájem. Práci by prospělo, kdyby bylo pro zpracování a vizualizaci větší množství dat, to ale bohužel není v rozsahu časové dotace na diplomovou práci možné. Práce bude velmi dobrý základ pro další studenty, kteří budou v této oblasti pokračovat a na práci navazovat. Práce splňuje všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením A (97 b).
Diplomová práce se zabývá problematikou monitoringu spotřeby elektrické energie části budov univerzitního kampusu VUT v Brně se zaměřením na sběr, vizualizace a zpracování dat. Práce odpovídá uvedenému zadání v plném rozsahu. Práce je vhodně členěna do jednotlivých na sebe navazujících kapitol, ve kterých autor nejdříve teoreticky rozebírá zadanou problematiku měření elektrické energie s popisem měřících zařízení a následně popisuje systém pro vizualizaci naměřených dat. Teoretická část obsahuje popis měřících přístrojů, zařízení pro ukládání dat a nástroje pro jejích vizualizaci. Praktická část obsahuje popis implementace měření a softwarové řešení zpracování dat a jejích vyhodnocení. V části věnující se návrhu a realizaci měření bych uvítal blokové dispoziční schéma zobrazující zapojení měřícího systému ve zvolených energetických uzlech budov. Autor tyto informace sice v práci popisuje, ale zvolená forma není dostatečně přehledná. Pozitivně hodnotím návrh softwarového řešení vizualizace a zpracování naměřených dat, které je hlavním přínosem práce a nabízí hlubší potenciál k podrobnějším analýzám. Použité zdroje jsou v práci řádně citovány a jejích rozsah odpovídá zadané problematice. Formální stránka práce je na velmi dobré úrovni. Výsledky práce budou mít uplatnění v energetickém managementu objektů VUT a jeho optimalizaci. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A (93 bodů)
eVSKP id 159576