MORYSOVÁ, L. Rozvoj konkurenceschopnosti podniku zaměřený na posilování tvorby hodnoty pro zákazníka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Zich, Robert

Autorka přistupovala ke zpracování poměrně komplexně. Dílčí problémy byly s dodržením harmonogramu v závěru zpracování práce. Velmi pozitivně hodnotím snahu autorky doplnit potřebné znalosti i nad rámec obvyklých nástrojů. Celkově je zvolené téma spíše náročnější a jeho zpracování je často problematické i na úrovni magisterských prací. Autorka jednoznačně prokázala schopnost řešit komplexní téma, přistupovat k problému kreativně a hledat aplikovatelné řešení. Otázky: Vysvětlete, jak se změní klíčové aspekty tvorby hodnoty pro zákazníka při uplatnění Vašich návrhů? Jak byste řešila plán implementace návrhů? Jak byste řešila ekonomické vyhodnocení přínosů?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Cíle práce jsou definovány v kontextu reálného problému konkrétního podniku. Náročnost tématu je v porovnání s obvyklými tématy bakalářských prací spíše vyšší. Rezervy lze spatřovat ve zhodnocení předpokladů realizace návrhů, zhodnocení jejich přínosů a rizik. Celkové naplnění cílů je dobré.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A Metodický přístup je dobře zvolený jak s ohledem na použité analytické metody, tak s ohledem na využívaná teoretická východiska. Vymezení metodické části je pro potřebu bakalářské práce dostatečné. Autorka v dostatečné míře charakterizuje teoretická východiska odpovídající jak odbornému zaměření studovaného oboru, tak specifikům daného podniku. Velmi dobře využívá přístupy obvykle spojované spíše s výrobními podniky pro podniky stojící spíše na konci řetězce výrobce - zákazník. Souhrnné zhodnocení teoretické části je provedeno spíše jako obsahová anotace.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B Autorka v zásadě správně využívá hodnotový řetězec jako hlavní nástroj analýzy tvorby hodnoty. Jednotlivé aktivity jsou vymezeny poněkud popisným stylem. Dobře je pak zpracováno souhrnné vymezení aktivit a konkrétních vytvářených atributů hodnot - tabulka 3. Ekonomické aspekty fungování podniku nejsou příliš rozebírány, což je dáno charakterem spolupráce podniku. 7 S analýza je užita primárně jako nástroj charakterizující společnost jako takovou. Vazby jedotlivých oblasti nejsou nijak detailně rozebírány, jsou však vymezeny oblasti, které autorka považuje za podstatné. Analýza 4P a analýza konkurence mají spíše popisný chrakter - bylo by vhodné volit nějaké vizuální prvky pro prezentací závěrů. Vlastní hodnocení je nicméně v pořádku. SLEPT analýza je provedena správně s ohledem na řešené téma. Velmi pozitvně lze hodnotit přístup k analýze zákazníků, například využití focus group. Dotazníkové šetření je s ohledem na velikost vzorku spíše doplňkovým nástrojem. Některé grafy jsou bez přečtení textu v práci nejasné - graf 13. Vyvozené závěry odpovídají trendům odvětví. Zásadním prvkem je souhrnné hodnocení pohledu zákazníka a tvorby hodnoty - kapitola 2.8. Využití SWOT je vhodné, závěry z ní plynoucí jsou relevantní. Poněkud nepřehledně působí pouze forma prezentace SWOT.
Praktická využitelnost výsledků C Návrhová část je postavena na správných východiscích a má jasnou strukturu. Samotné návrhy respektují relativně omezené možnosti podniku. Slabiny jsou v ekonomickém zhodnocení návrhů. Celkově by měl být na oblast postupu realizace návrhů, zhodnocení přínosů a předpokladů realizace návrhů kladen vyšší důraz. Obecně jsou ale návrhy prezentovány v logickém kontextu závěrů analýz a lze souhlasit s potenciálem pozitivního dopadú na fungování podniku.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A Občasné překlepy a chyby - např. graf 13. Nepřehlednost SWOT analýzy.
Práce s informačními zdroji, včetně citací B Dílčí nedostatky při úvádění zdrojů v analytické části práce.
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Sedláčková, Zdeňka

S využitím vhodných nástrojů se autorce podařilo velice detailně analyzovat stávající situaci. Struktura doporučení je vhodně zvolena s ohledem na možnosti franšízové smlouvy. Ekonomická kalkulace jednotlivých doporučení je přehledně zpracovaná. Chybí zde detailnější popis realizace jednotlivých opatření, což dává práci potenciál v práci pokračovat v magisterském studiu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků B
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 119960