PÁNISZ, P. IoT LoRaWAN sensor vlhkosti půdy a teploty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Pan Peter Pánisz zpracoval bakalářskou práci na téma „IoT LORAWAN senzor vlhkosti půdy a teploty“. Technická zpráva má vyhovující prezentační úroveň a akceptovatelný rozsah 58 stran. Jako poměrně značný nedostatek formální úpravy hodnotím to, že nefungují odkazy. Časté jsou také typografické chyby, jako předložky a spojky na konci řádku, apod. Jazykovou úroveň nejsem schopen zcela posoudit, neboť práce je psána slovensky, ale žádné podstatné nedostatky jsem nezaznamenal. Seznam použité literatury se zdá být příliš rozsáhlý, odkazy na literaturu jsou v pořádku. Kontrola plagiátů Theses.cz žádné ekvivalence nenalezla. Bakalářská práce měla konzultanta, Ing. Ondřeje Pavelku, Ademco CZ s.r.o., který konstatoval, že pan Peter Pánisz měl za úkol navrhnout koncepci jednoduchého IoT senzoru teploty a vlhkosti půdy realizovaného LoRaWAN modulem. Tento senzor měl být napájen bateriově a připojen do sítě The Things Network. Naměřená okamžitá i historická data mají být snadno zpětně zobrazitelná. Dále se mají využívat nástroje MQTT, Node-Red, InfluxDB a pro zobrazení OpenHAB. Při realizaci zadání byl prototyp zařízení vyzkoušen v sítí LoRaWAN Helium, neboť ve studentově lokalitě ani lokalitě školy není síť TTN dostupná. Student splnil většinu zadání během SP, kdy instaloval a vyzkoušel na serveru potřebné technologie a nástroje, Po dohodě s vedoucím vývoj aplikace probíhal v síti Helium z důvodu pokrytí území, kde byl také ověřen. Student během semestru navštěvoval schůzky s vedoucím i konzultantem, přicházel připraven a s novými nápady. Do současné prezentační podoby doplnil práci na poslední chvíli. Práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci a doporučuji ji k obhajobě. Otázka k obhajobě: Porovnejte vámi navržené řešení s jinými alternativami.
Cílem bakalářské práce bylo vytvořit systém pro měření a záznam dat o vlhkosti půdy a teplotě vzduchu využívající síť LoRaWAN a jejich následnou vizualizaci pomocí cloudových nástrojů MQTT, Node-RED, InfluxDB a Grafana. Student musel prokázat schopnost se s uvedenými technologiemi seznámit a použít je v praxi. Rozsah práce je adekvátní, avšak mohly by být přidány podrobnější technické detaily, zejména v oblasti funkce senzorů vlhkosti půdy a teploty. Práce obsahuje detailní popis teoretických základů, implementace systému a výsledků testování, avšak chybí podrobné elektrické schéma zapojení a specifické parametry použitých čidel. Formální úprava zprávy je dobrá. Text je strukturován, jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Jazyková úroveň práce je dobrá, autor používá odbornou terminologii přesně a konzistentně. Student pracoval s odbornou literaturou vhodným způsobem. Použité zdroje jsou aktuální a relevantní k tématu práce. Citace jsou v souladu s akademickými standardy a jsou správně formátovány. Z odborného hlediska by si práce zasloužila doplnění některých technických detailů. Funkce čidel vlhkosti půdy by měly být popsány podrobněji včetně jejich technických parametrů, jako jsou rozsah měření, přesnost a kalibrační postupy. Elektrické schéma zapojení by mělo být zahrnuto pro lepší pochopení celkového systému. SW řešení je popsáno pouze textově, což omezuje pochopení funkčnosti systému. Bylo by vhodné využít vývojové diagramy nebo bloková schémata, která by objasnila datové toky a interakce mezi jednotlivými komponenty systému. Výsledky práce jsou prakticky využitelné. Realizační výstup v podobě funkčního senzorového systému a webového rozhraní pro vizualizaci dat ukazuje na schopnost studenta aplikovat teoretické poznatky v praxi. Zadání práce považuji za splněné a vzhledem k uvedenému navrhuji hodnocení B.
eVSKP id 159124