RASZKA, D. Modul řízení krokového motoru pro poziční systém přes Ethernet [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolka, Zdeněk

Celá práce na mě působí velmi čtivým a příjemným dojmem. Je zřetelné, že se student v dané problematice dobře orientuje. Líbí se mi, jak se student zamýšlel nad možnými řešeními, kdy mimo jiné oddělil tranzistory H mostů od řídícího čipu. Práce je protkaná množstvím obrázků a blokových schémat, kde student popisuje i výstupy z měření. Implementaci MagJack konektorů, rozdělení DPS na řídící a výkonovou část a simulace obvodu hodnotím také velice pozitivně. Ocenil bych ještě měření teploty ve výsledném zabudování elektroniky do DIN krabičky a dlouhodobější testy. Vysoká kvalita návrhu, hotového výrobku a průvodní dokumentace mě u studenta nepřekvapila. Student svou prací splnil všechny body ze zadání. Posudek vypracoval Ing. Patrik Predný ze společnosti ELEDUS s.r.o.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Teoretický úvod práce je přehledný a věcný. Student korektně porovnává dostupné moduly a součástky a z nich vybírá nejvhodnější pro realizaci zařízení. Jen u výběru obvodů pro rozhraní EtherCAT nesouhlasím s kategorickým vyloučením obvodů v pouzdře BGA a vyloučením vícevrstvých desek plošných spojů - v dnešní době začíná být obojí nezbytné i v oblasti výkonové elektroniky a rozdíl v ceně výroby již není tak velký. Chápu ale, že jde o požadavek zadavatele. Následuje detailní popis zapojení jednotlivých částí zařízení, popis firmwaru a obslužného softwaru. Návrh ochranných prvků H můstku (použití varistoru a spoléhání se na interní diody tranzistorů) považuji za slabé místo, které by si zasloužilo více pozornosti, pokud je cílem vytvořit opravdu spolehlivé zařízení. Na závěr autor uvádí výsledky měření na oživeném vzorku. Provedl analýzu výkonového namáhání komponent (především řadiče H můstku a výkonových tranzistorů), nicméně autorův rozbor výsledků je poněkud sporný, částečně založený na dohadech. Postrádám časové průběhy přechodových jevů vznikajících při spínání a vypínání tranzistorů H můstku, které by umožnily lépe porozumět skutečným příčinám vysokých ztrát. Za poněkud rozporuplný považuji způsob, jakým student realizoval požadovaný kód pro ověření funkčnosti implementovaných konfiguračních prvků, nastavení pozice a schopnost komunikovat po síti. Autor zmiňuje použití nástroje TwinCAT 3, dle textu zadání jsem očekával dedikovaný SW (např. C++), nejlépe s vlastním GUI. Je škoda, že student neprovedl alespoň základní testy elektromagnetické kompatibility, které patrně budou pro výrobu takového zařízení nezbytné. Po formální stránce je předložená práce na dobré úrovni, i když autor například zaměnil pojmy ASIC a ASSP, použil anglické popisky v obrázcích, a v textu jsou četné drobné gramatické chyby a překlep. U některých grafů chybí popis průběhů (6-4, 6-5), což znesnadňuje jejich interpretaci.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 110443