HÝBL, M. Dvoukanálový kontrolér krokových motorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Matouš Hýbl pracoval při řešení diplomového projektu velmi iniciativně, přáci často konzultoval, v jednotlivých fázích mi prezentoval současný stav řešení driverů. Rovněž při sepisování samotného textu se mnou vše konzultoval, práci jsem v průběhu jejího vzniku procházel přibližně desetkrát. Student pracoval velmi dobře se zdroji, vzhledem k povaze práce především internetovými. Nastudoval si rovněž pečlivě současný stav využití motorových kontrolérů v naší skupině a zkonzultoval se mnou a dalšími členy odborné skupiny předpokládané další využívání tak, aby desky co nejvíce posloužily studentům při výuce. Formální kvalita práce je na velmi dobré úrovni, grafy a obrázky jsou dobře zpracované, citace odpovídající. Jazyková úroveň je dle mých znalostí dobrá, text je velmi dobře čitelný a srozumitelný. Využitelnost výsledků diplomové práce předpokládám pro Skupinu umělé inteligence a robotiky vysokou. Předpokládám postupné nahrazení stávájících modulů těmito deskami ve všech výukových aktivitách skupiny, ve kterých se používají krokové motory. Student rovněž přislíbil další pokračování v projektu tak, aby především z hlediska programového vybavení, byly moduly ještě lépe využitelné při výuce. Velmi oceňuji otevřený přístup studenta ke zveřejňování celého projektu z hlediska technického i programového vybavení i z hlediska případných problémů a chyb. Celkově hodnotím přístup i vypracování projektu velmi kladně.
Předložená diplomová práce detailně dokumentuje práci pana Hýbla, tedy návrh, realizace a testování embedded systému pro řízení krokového motoru ovládaného z obslužné aplikace, přičemž funkcionalita vytvořeného systému byla demonstrována na dvou aplikacích. Dokument svědčí o výborných prezentačních dovedností autora, který podrobně popsal vypracování všech bodů zadání, a navíc i popsal základy programovacího jazyka Rust, kterého diplomant využil při tvorbě softwarového vybavení. Textová část je rozsáhlejší, ale i přesto obsahuje minimum překlepů. Úmysl povýšit práci díky anglickému jazyku se vydařil, ale nepoužíval bych v celém textu první osobu množného čísla. Po formální stránce jsem problémy nenašel. Po odborné stránce je práce na solidní úrovni. Autor postupoval logicky a cílevědomě. Dle mého názoru si diplomant mohl zvolit jiný modul z řady Trinamic, kdy mohl driver obsluhovat pomocí jedné z digitálních komunikací a využívat již vytvořené regulátory rychlosti a polohy výrobcem. Zvolil si ale přímé ovládání, přičemž implementoval regulátory do firmware. Návrh a simulace těchto regulátorů mi chybí. Taktéž práce postrádá diskuzi ohledně možných rychlostních profilů, což výrazně ovlivňuje dynamické vlastnosti pohybu. DPS je navrhnuta dobře, přičemž bych uvažoval alespoň o rozdělení zemí, aby se omezily přeslechy. Softwarové vybavení je strukturované a za povedenou považuji implementaci CANOpen protokolu. Diplomant se musel zorientovat v dané problematice, a proto čerpal informace ze zdrojových kódů jiných projektů, technických manuálů a internetových článků. Nad rámec svého zadání si autor osvojil programovací jazyk Rust. Pan Hýbl předvedl inženýrské schopnosti a hodnotím B (89b).
eVSKP id 134718