ČECH, J. Zotavení a rekrystalizace austenitické oceli 08Cr18Ni10T [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Foret, Rudolf

V diplomové práci je řešen dílčí úkol v rámci optimalizace technologie kování volných výkovků z austenitické korozivzdorné oceli 08Cr18Ni10T z hlediska spolehlivého dosahování předepsaných mechanických vlastností. DP byla konkrétně zaměřena a zjištění vlivu stupně prokování, teploty a prodlevy na teplotě mezioperačního žíhání na velikost austenitických zrn v uvedené oceli. V rámci řešení DP byla vybrána spolehlivá a současně jednoduchá metoda hodnocení jejich velikostí. J. Čech pracoval na řešení DP již od konce 4. ročníku studia systematicky, spolehlivě, se zaujetím a bez zbytečné kumulace činnosti do posledních „dnů“. V práci se opíral o solidní znalosti nabyté během studia, které si rozšířil studiem relevantní odborné literatury. Diplomant bezezbytku splnil zadání DP, získané výsledky mají dobrou odbornou úroveň a bude jich využito v podniku ŽĎAS a.s.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Gregor, Martin

Diplomová práce Bc. Jana Čecha je zaměřena na problematiku zotavení a rekrystalizace austenitické oceli 08Cr18Ni10T. Práce má jasně vytyčené cíle a pro její vypracování autor použil celkem 30 aktuálních zdrojů. Lze vytknout drobné překlepy a v několika případech ne zcela odpovídající terminologii, nicméně tyto drobné nedostatky nemají zásadní vliv na kvalitu práce. Teoretická část je s ohledem na zadání zpracována podrobně a respektuje řešené téma. Při zpracování experimentální části postupoval pan Čech logicky a systematicky. Výkovky dodané firmou ŽĎAS, a.s. nejprve separoval tak, aby vznikly reprezentativní vzorky vzhledem k předchozí technologii výroby. Tyto dále podrobil žíhacím režimům v rozsahu teplot, které jsou běžně aplikovány pro meziohřev v praxi volného kování za tepla. Dále pan Čech posuzoval celkem 3 programy pro stanovení velikosti zrn. Na základě logických důvodů vybral program Lince, pracující s lineární průsečíkovou metodou, k němuž vypracoval návod. Práce dokumentuje hodnocení vlivu stupně prokování, teploty a prodlevy při žíhání na velikost zrn a tvrdost HV10. Dále byl hodnocen vliv velikosti austenitického zrna na mechanické vlastnosti určené z tahové křivky a provedena analýza strukturních jednotek u vybraných vzorků s využitím metody EBSD. Výsledky jsou doplněny o fotodokumentaci struktur a kvalitativní hodnocení vměstků. Diplomová práce přináší velký objem nových poznatků nejen v oblasti optimalizace meziohřevu během kování, ale také rozpouštěcího žíhání a má vysoký aplikační potenciál zejména ve výrobě pro jaderný průmysl. Otázka. Jaké zpevňující mechanismy lze uvažovat u austenitických ocelí?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 112977