HEJDUK, S. Vliv vlhkosti směsi exotermických nálitků na tuhnutí kovu v nálitcích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Záděra, Antonín

Cílem bakalářské bylo provést literární rešerši v oblasti tuhnutí kovů a slitin, rozdělení nálitků dle různých kritérií, technologie použití a dimenzování nálitků. V experimentální části pak ověřit vliv vlhkosti směsi na účinnost a dosazovací schopnosti nálitků. Autor rozdělil práci logicky a přehledně do osmi kapitol. V teoretické části přehledně a srozumitelně popsal problematiku tuhnutí kovů a slitin a rozdělení nálitků a jejich použití. Dále si zcela samostatně připravil, provedl, vyhodnotil a popsal vlastní experiment, při kterém měnil vlhkost exotermické směsi nálitku. Na základě měření teplotních křivek a hodnocení tvaru a velikosti staženin zhodnotil účinnost jednotlivých nálitků. Výsledky experimentů jsou logicky popsány a zdůvodněny. Během řešení své práce prokázal přehled ve slévárenské technologii a přípravě a hodnocení experimentu. Výsledky práce mají praktický přínos zejména v oblasti použití vybraných nálitků pro výrobu odlitků ze slitin hliníku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Krutiš, Vladimír

Bakalářská práce si stanovuje za cíl provést rešerši v oblasti nálitkování odlitků se zaměřením na použití exotermických směsí. Teoretická část ve stručnosti popisuje základy tuhnutí kovu, vznik staženin a následnou funkci nálitků včetně jejich dimenzování. Práce obsahuje rovněž praktickou část, jejíž předmětem mělo být stanovení vlivu vlhkosti exotermické směsi na tuhnutí kovu v nálitcích. Teoretická část obsahuje určité nepřesnosti jako např. str. 4 . “..byly zkoumány účinky vlhkosti na exotermické směsi a její dosazovací schopnosti“. Zřejmě bylo myšleno na dosazovací schopnost nálitků; obr 15. KAPLAD – správně je KALPAD®; Obr. 12 Metoda vepsaných koulí [8] – popis umístěn v textu zcela mimo obrázek. V práci se vyskytuje řada pravopisných chyb např. komoli kužel - str. 18, vyplívá - str. 37 atd., což je potřeba v budoucích pracích odstranit. Teoretická část je zpracována komplexně, nicméně vyšší přidanou hodnotu bych vnímal v zaměření na specifika použití exotermických materiálů u odlévání Al slitin (tj. použitá slitina experimentu), což je oblast, která by zasloužila větší pozornost. Pozitivně hodnotím vlastní návrh a popis experimentu a zejména použití 3D tištěného přípravku pro správné „pozicování“ termočlánků. Bohužel ani u jednoho z použitých obkladů nedošlo k zapálení exotermického nástavce, a tudíž posouzení vlivu vlhkosti na dobu tuhnutí nálitku nebylo v konečném důsledku možné provést. To stejné platí u hodnocení objemu a tvaru staženin, které neposkytuje požadovanou vypovídací hodnotu. Experimentální část práce je zpracována přehledně, je srozumitelně značena a detailně jsou popsány všechny podmínky experimentu, což je velmi důležité pro opakovatelnost experimentů. Grafická úprava je na dobré úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 132882