SOBOTKA, P. Spolupráce člověk-stroj – využití počítačového videní [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Parák, Roman

Předložená bakalářská práce se zabývá tématem Spolupráce člověk-stroj – využití počítačového vidění. Student Pavel Sobotka měl za úkol provést rešerši v oblasti počítačového vidění a kolaborativní robotice. Konkrétně měl za úkol prozkoumat různé typy robotů a jejich aplikace v praxi, rovněž nejpoužívanější typy 3D senzorů / kamer. Praktická část práce zahrnuje výběr vhodné 3D kamery, její popis vlastností a výběr vhodného programovacího prostředí. Následně student vytvořil návrh řídícího programu a uživatelské rozhraní. Praktická část dále zahrnuje výběr vhodného typu robota a vytvoření stručné analýzy rizik pro dané prostředí s robotem. Student splnil všechny části bakalářské práce bez výhrad. Nad rámec zadání student kooperoval pri vytváření komunikace TCP / IP mezi robotem a řídicí aplikací, rovněž otestoval různé typy robotů pro budoucí rozšíření aplikace. Student pracoval na práci samostatně. Všechny postupy konzultoval s vedoucím práce. Chválím studentovu aktivitu pri tvorbe bakalářské práce, která obnášela nadstandartní objem času a úsilí v laboratoři i mimo něj. Rovněž chválím studentovu programátorskou zručnost a schopnost psát algoritmus objektovo orientovaně. Taktéž vyzdvihuji komplexnost řešení i její praktický potenciál. Písemná část práce, stejně jako praktická je na vysoké úrovni. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Matoušek, Radomil

Práce v rešeršní části, která zahrnuje v podstatě 21 stran textu, pojednává o možných technologiích počítačového vidění a o jejich využití v kolaborativní robotice. V praktické části, kterou reprezentuje vlastní řešení a v podstatě jeho popisná část na 18 stran – kapitola 5 a 6, představuje autor vývoj aplikace pro technologii Kinect a návrh rozhraní. Praktická část prezentuje funkční aplikaci spojující technologii Kinect s robotem ABB (prostřednictvím sw RoboticStudio) navrženou v kontextu cílů zadání pro interakci člověk stroj. Při prezentaci doporučuji zhlédnutí přiloženého videa, alespoň s reálným robotem IRB 120. Práce je pojata velmi edukativně a její čtení lze doporučit jako zdroj poznání pro danou oblast robotiky. Práce bezesporu splnila cíle zadání. Svým rozsahem, obsahem rešeršní částí a pochopitelně praktickou částí, práci považuji za více než dobrý standard bakalářské práce, které v daném kontextu nemám co vytknout. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 116068