PODANÝ, M. Návrh logaritmicko-periodické antény [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Cílem práce byl návrh logaritmicko-periodické antény pro kmitočtové pásmo 500 MHz až 4000 MHz. Diplomant požadovanou anténu navrhl včetně krytu a optimalizoval s cílem dosáhnout požadované parametry. Požadavek na zisk antény byl splněn. Požadavek na PSV se ale nepodařilo zcela splnit. Bohužel, kryt antény zkomplikoval její návrh a zhoršil její parametry, což se projevilo mimo jiné i na nižší úrovni předozadního poměru na vyšších frekvencích. Oceňuji, že při optimalizaci antény se studentovi podařilo zmenšit anténu v příčném směru o cca 25%. Anténa byla realizována jen v jednom kuse. Očekávám, že v dohledné době bude realizována i druhý kus antény. I přes uvedené nedostatky považuji zadání práce za splněné. Vlastní text práce je zpracován na solidní úrovni. Velmi oceňuji přístup diplomanta při řešení své práce. Byl aktivní, pracoval samostatně a průběžně práci řešil. Prokázal, že jeho znalosti v oblasti antén jsou na kvalitní úrovni a je schopen velmi dobře pracovat s literaturou.
Student popisuje proces návrhu prototypu logaritmicko-periodické antény s důrazem na snadnou výrobu. V teoretické části je velmi přehledně nastíněna problematika návrhu široko-pásmových dipólových antén a následuje výpočet přibližných hodnot pro dosažení frekvenčního rozsahu 500 až 4000 MHz. Dále je první návrh modelován a simulován v prostředí HFSS. Postupně student popisuje proces změn a optimalizací. Výsledky mají zpočátku zvláštní odchylky, avšak po implementaci více realistického napájení a miniaturizaci rozměrů jsou hodnoty již přijatelné. Předozadní poměr záření je však, hlavně po simulaci s krytem, výrazně horší, než by mohl být. Finální návrh byl pak vyroben a změřen. Výsledky PSV jsou v dobré shodě se simulací, ale zisk je znatelně vyšší než očekávaný. Problém může být v nesprávně nastavené simulaci a je škoda, že nebyla ověřena i v jiném programu, např. CST. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Drobnou výtku bych měl snad jen ke grafům. Zmenšil bych například měřítko PSV pro přehlednost a odstranil nepoužívaná desetinná místa. Některé grafy mají hodnoty frekvence s desetinnou tečkou, jiné s čárkou, nekonzistentní počet desetinných míst apod. Celkově je práce systematická, pečlivá a vedoucí ke slušnému výsledku. Doporučuji hodnocení za A, 90 bodů a přikládám drobné doplňující dotazy.
eVSKP id 159069