ZICH, J. Nakládání s biologickým odpadem ze zpracování vajec [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Máša, Vítězslav

Hlavním cílem této práce byl systematický popis možného využití vaječného odpadu. Student pracoval na tématu samostatně a uvedený cíl naplnil. Ocenit chci především rozsah rešeršní činnosti, která zahrnovala téměř šest desítek zdrojů. Hlavní aplikační oblastí byl farmaceutický průmysl. Student získané poznatky přetavil v konkrétní závěr v podobě blokového a dokonce nástinu technologického schématu linky pro zpracování vaječných skořápek pro farmacii. U této úlohy jsem ale očekával důslednější přístup a systematičtější popis navrhovaného řešení. Kvalita tohoto návrhu byla zjevně ovlivněna časovou tísní před termínem odevzdáním práce. Přesto je výsledek přínosný a velmi snadno rozšířitelný do podoby diplomové práce zaměřené na technologický, příp. konstrukční návrh nové linky. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou B/velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Brummer, Vladimír

Předkládaná bakalářská práce je převážně rešeršního charakteru s cílem prozkoumat oblast nakládání s biologickým odpadem ze zpracování vajec. Práce obsahuje rešeršní část s přestavením vlastností uvažované suroviny a jejího možného využití. Následuje patentová rešerše dostupných řešení a zařízení. V závěru práce jsou uvedeny blokové schémata zvolených variant provedení technologie procesní linky využívající danou surovinu pro farmaceutické využití a základní technologické schéma zvolené varianty procesní linky. Uspořádání práce je přehledné a logické. Využito a citováno je velké množství převážně odborných zdrojů a patentů. Práce má nicméně dvojí kvalitu. Zhruba po stranu 15 se v práci vyskytují frekventované překlepy, chyby, duplikované věty a části textu a typografické chyby, které výrazně narušují dojem z práce. Další část práce je již naopak velice dobře korigovaná. Patentová rešerše je kvalitně provedená. Z provedené rešerše vyplynuli blokové schémata a technologické schéma, které je již dokonce nad rámec zadání práce. K obsahové stránce práce lze mít několik výhrad: Část věnovaná vlastnostem suroviny, zejména složení vaječné blány mohla jít víc do hloubky, pokud by autor nastudoval a použil víc zdrojů, zjistil by, že kvalitativní i kvantitativní složení blány se podle jednotlivých zdrojů výrazně liší. Tohle mohlo být v práci uvedeno. Mohla být věnována větší pozornost technologickému schématu, které mohlo být přiloženo jako výkres A4 formou přílohy práce. Není uvedena kapitola diskuze, kde by mohli být rozebrány informace získané rešerší a předložený závěr je pouze velice stručný a nejde do hloubky. Závěrů vyvozených studentem je velice málo. I přes zmíněné nedostatky práce splnila všechny body zadání a doporučuji jí k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 117150