KOTEK, P. Konverze bývalé textilní továrny v Brněnci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Zemánková, Helena

Diplomová práce navazuje na předcházející semestr, který byl zaměřen na vytvoření Památníku holocaustu a dokumentu působení Oscara Schindlera v Brněnci. Diplomová práce pokračovala návrhem konverze původní výrobní haly. V první etapě práce již předcházejícím semestru byla čitelná snaha obohatit původní strohý výrobní areál o nové architektonické formy. Vepsat navržený program, funkce muzeální, shromažďovací , prezentační do zvolených forem , vyžadovalo větší projekční zkušenost. Diplomová práce byla procesem autorova zrání. Ale je nutno ocenit připravenost a schopnost diplomanta velmi dobrého digitálního zpracování a porezentace .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 82 Pracovní nasazení nebylo zcela kontinuální , ale mělo gradující charakter.
Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Mosler, Štěpán

Autor si vybral zajímavé zadání s dlouhou a tíživou minulostí. Je škoda, že se to nějakým zásadnějším způsobem neprojevilo v návrhu. Projektu by prospělo i hlubší zamyšlení nad urbanistickým řešením a nabídkou dalšího využití areálu. Autor ve své práci předkládá, že je schopný řešit architektonické zadání, kdy jasně a srozumitelně prezentuje promyšlený celkový záměr.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Areál původní textilní továrny autor z velké části zpřístupňuje veřejnosti a odstraňuje staré a nefungující objekty. Z urbanistického hlediska jde o poměrně rozsáhlé území a určitě by si zasloužilo detailnější koncepci nabízející další možnosti využití pro místní obyvatele a i pro návštěvníky. Adaptace původní textilní haly na univerzální prostor pro pořádání trhů nebo slavností je velkým přínosem pro obec. Stejně tak i vytvoření muzea a knihovny. Otázkou je, jakým způsobem budou objekty obsluhovány z hlediska zásobování a dopravy potřebného materiálu pro rozsáhlejší veřejné akce. Stejně tak i možnosti parkování v lokalitě při větších setkáních nebo slavnostech. Trochu s rozpaky vnímám řešení volných ploch symbolickým zatravněním, určitě by si zasloužilo větší invenci při návrhu vegetačních úprav a zeleně v okolí pozůstávajících budov.
Architektonické řešení C Autor ponechává větší část původní tovární haly a v místě její severní časti, odstraňuje několik polí, které uvolňují prostor pro nové objekty muzea a knihovny. Architektonické ztvárnění budov částečně využívá původní struktury a snaží se vytvořit výrazný novotvar s jasně rozpoznatelnou hmotou. Otázkou je, jestli je pro toto místo vhodné vytvářet kontrastní tvary, které se snaží konkurovat původním utilitárním objektům. Jako trochu promarněnou šanci vnímám architektonicky výraznější ztvárnění odkazu na původní textilní výrobu a hlavně na odkaz trýznivé válečné historie. Určitým netradičním zpestřením může být pro návštěvníka charakter expozice muzea umístěného na dlouhé rampě, končící na venkovní terase s výhledem do okolí.
Provozní řešení C Nově navržené budovy mají jasné členění a dispozice a až na několik výjimek, působí funkčně. Za nepříliš vydařený považuji způsob obsluhy prvních tří výstavních prostor z 1.NP, neboť napojení na výtah je odděleno příčkou a komplikuje transport exponátů z přízemí nahoru. Tím pádem bude docházet i k míšení provozu v hlavním vstupu pro návštěvníky s obsluhou muzea. Vzhledem k funkční univerzálnosti využití původní tovární haly pro různé veřejné události, bych ocenil větší zázemí, zejména skladovací prostory. Také způsob zásobování a závozu zboží v době konání akce není úplně ideálně řešeno jedním vjezdem a cely objekt by si zasloužil vlastní parkoviště. Umístění veřejného WC pro imobilní návštěvníky by bylo vhodnější napojit přímo na hlavní prostor a neschovávat za několik dveří.
Technicko konstrukční řešení B U nových objektů se jedná o jednoduché lehké hmoty a konstrukce je zde z prezentovaných materiálů domyšlená a realizovatelná. Původní konstrukce haly jsou obnoveny a znovu využity v původní formě. Z dokumentace není úplně jasné jaké materiály a konstrukční řešení je použito na kopulovitém zastřešení auditoria. Také řešení energetické náročnosti a použití obnovitelných zdrojů energie by si zasloužilo více pozornosti.
Formální úroveň B Autor prezentuje návrh dostatečným způsobem na výkresech. Práce je graficky zdařilá a celistvá, doplněná o dostatečný počet vizualizací s jasnou vypovídající hodnotou. Dokumentace projektu by si zasloužila lepší prezentaci v oblasti konstrukčního detailu, zejména u řešení konstrukce kopulovité střechy nad auditoriem. Také urbanistické řešení by mohlo být lépe prezentováno. Ocenil bych i graficky lepší a výmluvnější zobrazení výstavní rampy ve výkresech. U výkresů chybí popisy některých místností a schéma master plánu by si zasloužilo popis navrhovaných funkcí objektů.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 133916