ANDRAŠOV, I. Měření experimentální sítě PlanetLab [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Zadání bylo splněno. Aktivita studenta byla standardní. Vytvořený program je funkční a umožňuje získání informací o stavu celosvětové sítě PlanetLab. Program lze použít také pro práci s jednotlivými servery této sítě. Student nad rámec zadaní zhotovil grafické menu, pomocí kterého se práce s programem zjednodušila. Po textové stránce práce vykazuje nedostatky. Některé připomínky vedoucího nebyly do práce zapracovány a prezentované výsledky tak vykazují věcné i formální chyby. Například se jedná o popis zhotovených grafů.
Práce Měření experimentální sítě PlanetLab se zabývá měřením odezvy serverů v síti PlanetLab na konkrétní dotazy protokolů SSH a ICMP, a také přehledným zpracováním těchto dat. Student vytvořil softwarový nástroj pro tato měření v jazyce Python s využitím již existujících knihoven a programu od studenta, který se zabýval podobným tématem. Vlastní přínos studenta je však nesporný – pracoval na algoritmu měření odezvy a vytvořil přehledné grafické znázornění výsledků měření. Problematické je však logické členění na celky, citace, formální stránka práce a rovněž teoretický úvod. Názvy kapitol „Teoretická/Praktická časť študentskej práce“ nepovažuji za vhodné. Doporučená literatura [2] není citována vůbec. V celé teoretické kapitole 1.2 s názvem Použité technológie o rozsahu 6 stran není jediný odkaz do literatury. Udivilo mě, že autor porovnává protokoly TCP/UDP s protokolem ICMP, ačkoli jde o protokoly jiných vrstev. Objevuje se také pojem IP vrstva, se kterým tradičně nepracuje ani model ISO/OSI, ani model TCP/IP. Ukázalo se, že například věta „ICMP sa svojím účelom líši od TCP a UDP protokolov tým, že sa obvykle nepoužíva sieťovými aplikáciami priamo,“ je v české verzi k nalezení na české wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/ICMP. Wikipedia v akademických kruzích není považována za vhodný zdroj, protože není recenzovaná. V tomto případě je však horší chybou to, že není citována. Dále v praktické části by rovněž bylo vhodné formulaci „funkcia pre spustenie zaimplementovaného programu pána Ing. Iľka,“ doplnit o citaci. Co se týče formální stránky práce, objevují se v ní překlepy: Inetl (Intel), PlnetLab (PlanetLab), výnimka (výjimka), zvoli+t. Před větou opakovaně chybí mezera. I přes to, že práce obsahuje mnoho obrázků, není na tyto obrázky odkazováno v textu. Obrázky tak nejsou řádně okomentovány. Největší problém je to v případě grafů v kapitole Výsledky práce. V textu není odkaz na graf a grafu chybí komentář. Popisek „Graf merania ICMP“ je příliš stručný a není jasné, že graf znázorňuje servery. Kapitola 2.1 s názvem Štruktúra programu je pojata trochu jako návod pro uživatele, což samo o sobě je v pořádku. Pro účely práce by však bylo vhodné doplnit také alespoň ukázky kódu uživatelského rozhraní. Není-li kód součástí textu, bylo by vhodné uvést jej v příloze. Samotný textový rozsah je asi 26 stran bez úvodu a závěru a obsahuje četné obrázky. Otázka: Můžete vysvětlit pojem parsování dat? Můžete vysvětlit pojem Vega? Ani jedno není v práci vysvětleno.
eVSKP id 110277