PAVLIŠTÍKOVÁ, N. Využití vybraných frakcí technického konopí v kosmetice a farmacii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Bakalářská práce je zaměřena na možnosti využití některých frakcí ze zpracování technického konopí v kosmetice a farmacii. V teoretické části studentka prokázala schopnost práce s odbornou literaturou a zpracovala přehledný podklad k experimentální části práce. Zaměřila se na charakterizaci technického konopí, popsala hlavní složky, jejich účinky a způsob průmyslového zpracování konopí včetně vzniklých frakcí. V rámci experimentální části byla provedena hydrolýza vybraných frakcí technického konopí, stanovení vybraných metabolitů s potenciálním pozitivním biologickým účinkem a poté příprava vlastních kosmetických přípravků s obsahem konopných složek (mýdlo, šampon). Dále byly testovány biologické účinky studovaných frakcí na mikroorganismech a rovněž účinky vyrobených kosmetických přípravků na souboru dobrovolníků. Tato práce vyžadovala vysokou míru laboratorní zručnosti, schopnosti organizace času a potřebné metodické dovednosti jak v oblasti instrumentální, tak i práce s mikroorganismy. Po celou dobu řešení práce projevovala studentka zájem o řešené téma, k práci přistupovala iniciativně a samostatně. Pravidelně též konzultovala postup práce. Výsledky byly zpracovány do přehledné bakalářské práce, adekvátně komentovány a byly vyvozeny správné závěry. S ohledem na výše uvedené skutečnosti doporučuji práci k obhajobě a hodnotím celkovou známkou "výborně" (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Uhlířová, Renata

Předložená práce je zaměřena na charakterizaci a využití dvou frakcí technického konopí, konopné mouk a kalu, v kosmetických produktech. Téma práce je zajímavé a aktuální. V rámci teoretické části práce popisuje studentka jednotlivé druhy konopí, dále stavbu rostliny konopí setého a jeho jednotlivé frakce a obsah bioaktivních látek. Dále popisuje stavbu kůže a vlasu a jednotlivé analytické metody využité v praktické části. V rámci praktické části studentka charakterizovala konopný kal a mouku dle řady parametrů vhodných pro daný materiál. Z obou frakcí byl vyroben kosmetický produkt a ten dále testován. Bohužel senzorické hodnocení mýdla bylo zpracováno jen formou diskuse bez dotazníku a u hodnocení šamponu chybí data z dotazníků. Výsledky jsou jen částečně komentovány studentkou. V rámci práce studentka provedla i antimikrobiální testy. U této části zcela chybí popis jednotlivých vzorků na agarových plotnách. Nakonec studentka diskutovala s literaturou vliv enzymových hydrolyzátů na viabilitu buněčné linie HaCaT a HeLa. Výsledky práce jsou logicky uspořádané a doplněné o řadu tabulek a grafů. Výhrady mám k chybějícím směrodatným odchylkám u charakterizace konopného kalu. Studentka využila jak tuzemskou, tak i zahraniční literatury, kterou tvoří z většiny odborné články a knihy, bohužel se však objevují i odkazy na webové stránky a populárně naučná literatura. Typografické chyby a překlepy částečně snižují úroveň jinak zdařilé práce. Cíle vytyčené v zadání byly splněny, práci proto doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 139340