KRATOCHVÍL, A. Algoritmus pro detekci úniku média z potrubí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Pikula, Stanislav

Diplomová práce navazovala na semestrální projekt. Cílem práce je návrh a realizace algoritmu pro detekci úniku média z potrubí. K řešení projektu bylo nutné zvládnout časové a frekvenční metody analýzy signálů, jejich realizaci v matlabu a také v ANSI-C pro finální implementaci. Student pracoval samostatně, na občasných konzultacích byl připraven a informoval o průběžném postupu prací. Výsledkem práce je algoritmus, který na testovacích datech dokáže obstojně určit úniky média. Algoritmus byl implementovát také do PLC. Bohužel se nepodařilo docílit uspokojivého určení směru úniku, u kterého je však otázka, jestli student postupoval korektně. Toto však nebylo přímým cílem práce, spíše případným bonusem. V sumě souhlasím se studentovým tvrzením v závěru, že navržený systém má potenciál k reálnému nasazení za předpokladu dalšího ověření na skutečných datech, což považuji za dobrý výsledek diplomové práce. Práci hodnotím na 85 bodů, B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Šedivá, Soňa

Cílem diplomové práce bylo vytvořit vhodný algoritmus pro detekci úniku média z potrubí a tento algoritmus odzkoušet jak v prostředí Matlab, tak vhodnou implementací do průmyslového automatu. Ověřování probíhalo na získaných datech, která jsou součástí elektronické přílohy práce. Diplomová práce je rozdělena do tří hlavních částí. V první části jsou popsány hlavní metody pro monitorování potrubní přepravy a vyhodnocování abnormalit při jejich provozování. Tato část je relativně stručná, protože se student zaměřil pouze na pět metod, které splňují normu API RP 1130. Přestože jsou v textu na straně 20 uvedené i další možné metody, jejich popis v práci chybí. Druhá kapitola je věnována návrhu nové metody, která kombinuje monitorování tlaku a vyhodnocení negativní tlakové vlny. K této části bych měla následující výhrady. Nadpis kapitoly 2.1 je mírně zavádějící, protože se nejedná o výběr vhodné instrumentace, ale o popis snímačů a zařízení, které byly použity v roce 2017 pro získání dat, která slouží v práci pro testování navržené metody. V tabulce 2.1 pak student chybně uvádí hodnoty citlivosti, i když se správně jedná o rozlišitelnost snímače. Čtenář se navíc v této kapitole nedozví, že veškeré algoritmy a zpracování dat probíhá v prostředí Matlab, jak je vyžadováno v 3. bodě zadání práce. To je možné zjistit až z elektronických příloh, kde je uveden vytvořený kód. Místo detailního slovního popisu jednotlivých analýz by bylo možná přehlednější uvést matematické vztahy, které jsou pak v prostředí Matlab využívány, případně alespoň do tištěné přílohy práce vložit zdrojový okomentovaný kód programu. Poslední část práce popisuje implementaci vytvořené metody, která je založena na detekci úniků jak v časové, tak frekvenční oblasti, do průmyslového automatu. Daná metoda byla otestována a dosažené výsledky student detailně rozebírá v kapitole 3.6, kde je uvedeno i zhodnocení navrženého algoritmu. Rozsah práce je 53 stran (počítáno od Úvodu po Závěr), což odpovídá požadavkům kladeným na diplomovou práci. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. V práci se vyskytuje menší množství gramatických chyb a překlepů. Výtku bych měla k některým rovnicím, u kterých chybí popis použitých symbolů. Symboly a jejich vysvětlení není ani v seznamu symbolů, veličin a zkratek na straně 73. I přes výše uvedené výtky se domnívám, že byly splněny požadavky na diplomovou práci, a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 126994