PROKŠ, J. Inteligentní řízení modelu vlakového kolejiště [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student během řešení práce pracoval samostatně. To bohužel nebylo úplně ku prospěchu věci. Řešil tak problémy, kterým by bylo možné předejít právě včasnou konzultací. I když úspěšně realizoval návrh zařízení, nedokázal student úspěšně realizovat software, který by zajistil ovládání akčních prvků kolejiště. Z mého pohledu tak nebylo splněno zadání práce. Proto doporučuji aby student svoji práci dopracoval a obhajil v dalším termínu.
Student Jiří Prokš vypracoval bakalářskou práci na téma "Inteligentní řízení modelu vlakového kolejiště". Text zadání určuje návrh a realizaci systému řízení modelu kolejiště a řízení modelů vlakových souprav pomocí mikrokontroleru. Součástí zadání je také vytvoření prototypu řídícího systému. Práce je ve standardním poměru rozdělena na teoretickou a praktickou část. První část – teoretická – popisuje vesměs obecné formulace problematiky přenosu signálu, od normovaných standardů přes OSI model a samotnou digitalizaci přenosu. Jedná se o skutečně velmi teoretický úvod, který nikterak neosvětluje následnou samotnou realizaci problému a působí jako výtah z učebnice pro střední školy. Po přechodu k části práce, která je označena jako „praktická“ jsem ustrnul v němém úžasu. V prvé řadě jsem ne zcela pochopil souvislosti mezi jednotlivými podkapitolami. V části 5.1 „Komunikace“ je popisován integrovaný obvod LM567 a jeho analýza, kde na konci podkapitoly 5.1.1 je vykreslen údajný útlum, nicméně vypovídající hodnota tohoto obrázku je nulová. Navíc by bylo vhodné otočit pořadí kapitol 5.1.1 a 5.1.2. Další podkapitola se zabývá optickými prvky návrhu. Na obrázku 26 je vykresleno schéma pro měření VA charakteristiky tranzistoru. Nikde jsem nenašel o jaký typ bipolárního tranzistoru se jedná a také důvod proč bylo toto měření prováděno. Na následující straně je vykresleno zapojení IR LED diody s tranzistorem n-JFET, ale na následujících stranách je popisován NMOS tranzistor. Není zde popsána žádná souvislost. Bohužel velmi podobně jsou popisovány i další kapitoly praktické části. V poslední kapitole 5.5 má být ukázán návrh desky plošných spojů, nicméně není zde ukázán ani návrh schématu v software Eagle, ani konečná vyráběná deska. Z celého tedy vyplývá, že neproběhla žádná realizace a tedy nevznikl ani žádaný prototyp, který byl podmínkou zadání. Po formální stránce je práce v mezích standardního zpracování, i když popisy a číslování některých obrázků není spojité a shodné s odkazy v textu. Musím tedy v závěru konstatovat, že nebylo splněno zadání práce a ani celková struktura práce neodpovídá požadavkům na bakalářskou práci studenta FEKT VUT. Práci hodnotím počtem 40 bodů a - nedoporučuji - k obhajobě
eVSKP id 66878