BAJER, J. Návrh strategie stabilizace malého podniku zabývající se výrobou a montáží otvorových výplní na českém trhu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Bumberová, Veronika

Celkově je předložená závěrečná práce zpracovaná na dobré úrovni. Výše zmiňované nedostatky neovlivňují kvalitu výsledků a cíle práce. OTÁZKA Č. 1 - Pokud by jste měl propojit výsledky průzkumu v podobě identifikace konkurenčních výhod interními stakeholdery (například pověst a image jako nutný základ, webové stránky apod.) a Vašimi návrhy v oblasti konkurenceschopnosti, na jaký typ výhod jste se na konec zaměřil a proč? OTÁZKA Č. 2 - Vysvětlete položku "celkem" v tabulce č. 47 (finanční zhodnocení přínosů resp. plán odhadu nákladů a tržeb). OTÁZKA Č. 3 - V rámci analýzy trhu, jste konkurenční soutěž založenou na ceně vyhodnotil jako příležitost, pokuste se vysvětlit své úvahy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B Hlavní cíl práce byl splněn a je zpracován na relativně velmi dobré úrovni. Dílčí cíle a na ně navazující výsledky analýz včetně průzkumu větší měrou podporují návrhy v oblasti nastavení opaťrení směřujících ke stabilizaci a posílení konkurenceschopnosti. Výtku mám k metodice, kde se objevuje vícero cílů tj. posílení postavení na trhu, zvýšení konkurenceschopnosti, stabilizace, dále v práci zvyšování dlohodobé udržitelnosti.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B Autor práce užívá adekvátní analytické metody sběru sekundárních dat pro analýzu a zhodnocení problematiky, tak i primární sběr dat prostřednictvím kvalitativního výzkumu s vybranými interními stakeholdery podniku či mystery emailing. Ve vztahu k problematice konkurenceschopnosti firmy, se zde nabízí popři interní stakeholderské analýze a konkurence na trhu, zahrnout i pohled ze strany zákazníka (dle popsané teorie autora, str. 35). V práci jsou dodrženy postupy a metody, které jsou stanoveny v metodice pro naplnění cíle, tak návazně popsány v teoretické části a uplatněny v části praktické. 
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Z hlediska schopnosti interpretovat dosažené výsledky z analýz a vyvozovat z nich závěry je na relativně velmi dobré úrovni. Nicméně mám výtku k interpretaci fáze, ve které se podnik nachází tj. stagnace nebo stabilizace?  Ve vymezení problému je naznačena stagnace s nutností stabilizace, v analýze jak pak naznačena současná stabilizace podniku se stagnací v roce pandemie. Některé závěry autor  interpretuje dopředně bez učinění příslušných analýz a zhodnocení (např. v rámci počátečního průzkumu cílů, str. 62 - ekologické smýšlení a společenská odpovědnost je odlíšením od konurence v odvětví, to samé 2.4.1). Je taktéž otázkou zda "zvyšování tržeb a podílu na trhu" ze strany vlastníka je shodné se "zvyšováním zisku a optimalizací" z pohledu ekonomického oddělení. Některé závěry učiněné z průzkumu se ne zcela shodují s popisem strategie (jako zdroj konkurenční výhody oproti velkým firmám autor uvádí doplňkové služby, které vůbec nezazněli v stakeholderské analýze). V rámci dílčího zhodnocení interní analýzy 7S, se dostal faktor "závislosti na spolupráci se stavebními firmami", který není ničím podložen (chybí analýza), to samé v oblasti nejasných kompetencí pracovníků (z textu to působí právě naopak). Z finanční analýzy není jasné, jaké má firma disponibilní zdroje pro financování návrhů opatření směřující ke stabilizaci. Argumentace výběru pouze vybraných akcí z kvadrantu W-T a S-T, jako teoreticky klíčových pro stabilizaci, může být mylná. V rámci dalších kvadrantů mohla být vybrána další akce (například navázání nového partnerství s firmami), pokud by tato akce vedla k zajištění stabilního příjmu či posílení některé z konkurenčních výhod.
Praktická využitelnost výsledků C Práce je v praxi reálně použitelná jako podklad pro rozhodování o vhodných opatřeních v souvislosti se stabilizací a posílení konkurenceschopnosti a nastavení strategického řízení v kontextu potřeb malé rodinné firmy a odvětví, ve kterém se nachází. Je veliká škoda, že autor nezařadil do návrhu ekonomické cíle v rámci 3D pojetí cílů, protože "stabilizace příjmů a zisku" (finanční stabilita) je klíčový cíl obou vlastníků, které jsou pak následně propojeny s externí a interní dimenzí. A tak nastavení % snížení/zvýšení ukazatelů u dalších dimenzí, může být pouze samoúčelové a nemusí vést k cílí vlastníků. Mimo jiné, ekonomické cíle zobrazuje tabulka 47 v závěru práce. Pro praxi jsou pak řešení v oblasti změny dodavatele profilu zpracovány na velmi dobré úrovni s prokazatelným přínosem. U rozšířených verzí tvorby technických dokumentací, je otázka o jakou úsporu vůči původnímu stavu, by se jednalo. Trošičku kontraproduktivně působí návrh náboru dalšího pracovníka s cílem "omladění kolektivu" s návrhy, které naopak umožňují minimalizovat potřebu lidských sil a tudíž umožňují pokračovat ve stávajícím počtu pracovníků s vyšší efektivitou výrobního procesu (čas, náklady, kvalita). Pouze dle osobního názoru dává větší smysl využít montážníky na živnostenský list (externí pracovníci), než najímat mladou nekvalifikovanou sílu, která může vážně poškodit jméno firmy (kontrola kvality, manipulace) a navíc zdržovat činnost zaměstnanců proškolováním a neustálou kontrolou. Jinak je roční horizont pro stanovení obchodních cílů v daném oboru nastaven relativně správně.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Teoretická, analytická a návrhová část jsou navzájem logicky propojeny. Práce splňuje formální náležitosti dané směrnicí. Student v práci používá adekvátní terminologii na velmi dobré úrovni a odborná jazyková úroveň odpovídá zvolené problematice. Výtku mám k formátování velikosti písma u bibliografické citace včetně jejímu umístění s ohledem na čestné prohlášení a poděkování. Práce obsahuje gramatické chyby (str. 15, "využívání staveních recyklátlů", str. 19, "přináší dostatečné například", str. 27, "jsou níže blíže popsány:" apod.). Výtku mám také k užití poangličtěných názvů, obzvlášť, pokud obsahují chybu (str. 43, "PRIZE"). Kvalitu práce zbytečně snižuje nepozornost autora (str. 132,  "cenu doplním").  
Práce s informačními zdroji, včetně citací C V práci je s citacemi s ohledem na odbornou literaturu pracováno na velmi dobré úrovni. Výtku mám k neužití zdrojů v úvodu práce, kde autor konstatuje důležité statistické údaje.Taktéž chybí rok u zdroje ČSÚ a obchodního rejstříku v rámci představení společnosti. Text s interními informacemi společnosti není citován (vyjímaje loga, grafů, či interpretace poslání společnosti) nebo je citace zavádějící (zdroj: interní prostředí firmy, 2023). Práce prošla analýzou systémem Thesis a dle procentuální shody (10%) nedochází k plagiátorství a splňuje požadavky.
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Kaňovská, Lucie

Diplomová práce předkládá návrh strategie stabilizace malého podniku. Práce má logickou a přehlednou strukturu. Návrhová část obsahuje praktické návrhy aplikované ve společnosti, které jsou naplánovány i s ohledem na čas a realizaci. Připravené návrhy mohou být pro společnost přínosem. Cíl práce byl naplněn. Práci doporučuji k obhajobě.  

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B Stanovený cíl práce byl naplněn na velmi dobré úrovni. 
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Autor zvolil vzhledem k tématu práce správný postup a adekvátní metody, jen některé analýzy mohly být lépe zpracovány, např. zhodnocení párové analýzy 7S, nebo jejich interpretace moha být detailnější. V práci byly také využity rozhovory zaměření na zjištění ocekavani a cilů vedeni podniku. 
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Diplomant prokázal schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich odpovídající závěry, což je patrné hlavně při propojení analytické a návrhové části práce, ale jsou zde určité nedostatky, které plynou z nedostatečného shrnutí některých analýz a vyvození reálných a relevantních závěrů.
Praktická využitelnost výsledků B Návrhy vycházejí z provedených analýz a odpovídají současné situaci podniku. Diplomant se snažil objektivně u každého návrhu zhodnotit své návrhy, včetně časového harmonogramu realizace návrhů, nákladů, možných rizik realizace návrhů a očekávaných přínosů. 
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Práce má logickou a přehlednou strukturu a využívá standardního členění do kapitol. Autor používá vhodnou terminologii a vyjadřuje se na dobré jazykové úrovni, jen místy jsou v práci překlepy. 
Práce s informačními zdroji C Autor v práci využívá adekvátních informačních zdrojů, které jsou citovány, ale jsou zde určité nepřesnoti, např. u citací informací z firmy je citace nedostatečná.
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 151987