SLOVÁČEK, M. Návrh na doplnění investičního portfolia fondu kvalifikovaných investorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Rejnuš, Oldřich

Globálním cílem bakalářské práce pana Matěje Slováčka bylo vypracování návrhu na doplnění investičního portfolia fondu kvalifikovaných investorů, který se zaměřuje na investování do amerických akciových společností, a to podle požadavků managementu fondu.  Pro dosažení globálního cíle si student celkem logicky specifikoval následující tři parciální cíle. 1. Prvotní výběr akciových společností podle požadavku managementu fondu a v souladu se statutem fondu. 2. Finanční analýzu vybraných akciových společností a jejich vzájemné porovnání. 3. Verifikaci vybraných akciových společností z hlediska jejich možného bankrotu. Základní chybou tohoto vymezení je ovšem to, že "formulaci vlastního investičního návrhu" nelze v žádném případě považovat za 4. parciální cíl (jak student uvádí),  nýbrž se jedná o nejvýznamnější kapitolu celé práce, jejíž obsah rozhoduje o naplnění či nenaplnění vytyčeného globálního cíle. Tato zásadní chyba navíc vážně narušuje systémovou strukturu celé práce. Teoretickou část práce považuji za příliš popisnou, většinou jen převzatou z dostupné literatury, přičemž s obsahem praktické části souvisí pouze částečně. Nicméně naopak vcelku příznivě hodnotím právní aspekty vymezení fondů kvalifikovaných investorů působících v České republice a rovněž vcelku kladně hodnotím použité metody řešení. Pokud se týká způsobu naplňování jednotlivých parciálních cílů v kapitolách 3 - 4, provedený způsob řešení se mi jeví jako možný a zpracování celé této části práce považuji z odborného hlediska za vcelku úspěšné. Rovněž kladně hodnotím i autorem provedené vyhodnocování dílčích výsledků dosažených v rámci postupného plnění jednotlivých parciálních cílů. Vlastní investiční návrh autora uvedený v 5. kapitole považuji sice za naplňující globální cíl práce, nicméně na druhé straně si nemohu odpustit kritiku příliš popisného a ne vždy zcela vědeckého vyjadřování. Hlavně se jedná o jazykovou, a zejména stylistickou čistotu, která je dle mého názoru přímo otřesná. Nicméně i tak doporučuji předloženou bakalářskou práci k obhajobě, ale hodnotím ji  pouze klasifikačním stupněm "D" - "uspokojivě".   Otázka: Vysvětlete před zkušební komisí, jak jste přistupoval k prvotnímu výběru vhodných akciových titulů, resp. jak  jste použil Vámi zmíněný "akciový filtr".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Praktická využitelnost výsledků D
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň E
Práce s informačními zdroji, včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Bílek, Michael

Předložená bakalářská práce dle mého názoru, byť s řadou dílčích výhlad splňuje nároky kladené předmětným stupněm studia a konstatuji, že dle mého názoru autor vytyčené cíle splnil a lze ji doporučit k obhajobě. Práci však s ohledem na výše uvedené dílčí výhrady navrhuji hodnotit spíše na spodní straně spektra, tedy stupněm D.   K lepšímu hodnocení bych komisi při SZZ doporučil přistoupit v případě, že autor adekváním způsobem vysvětlí zejména postup, jakým přisuzuje váhy jednotlivých titulů ve výsledném portfoliu a proč pro finanční analýzu zvolil které poměrové ukazatele. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Student si v úvodu práce vytyčil cíl globální a k němu následně čtyři cíle parciální. Moje úvodní výhrada směřuje k vymezení čtvrtého parciálního cíle, který v zásadě kopíruje cíl globální, tedy jeho opakované vymezení dle mého názoru postrádá smysl. Pominu-li tento fakt, dají se cíle označit za splněné, nicméně k postupu naplnění čtvrtého (globálního) cíle mám výhradu a to, že postrádám jakýkoliv klíč, kterým autor práce přiřazuje objem, v jakém mají být nakoupeny. 
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Postup řešení za standardní, byť na průměrné úrovni. Například finanční analýzu autor po výpočetní stránce provádí korektně, nicméně postrádám informaci o tom, proč autor volí jednotlivé poměrové ukazatele. Stejně tak, samotná "finanční analýza" jednotlivých titulů je velmi povrchová a omezuje se na historická data, přičemž si dovoluji upozornit, že historická finanční výkonnost má z hlediska budoucích výnosů implikaci zcela minimální. Naopak jakýkoliv pohled do budoucnosti z pohledu strategie analyzovaných společností (management reporty, výhledy trhu, na kterém společnost působí, trendy, které se na předmětném trhu objevují, atd.) absentují. Zároveň, jak jsem zmiňoval v předchozím bodu, není mi jasné, na základě jakého klíče autor stanovuje výsledné váhy jednotlivých titulů v navrhovaném doplnění portfolia.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Interpretace dosažených výsledků je dle mého názoru na standardní úrovni. 
Praktická využitelnost výsledků C Praktickou využitelnost výsledků hodnotím jako limitovanou, ale to je dáno povahou práce a úrovní nároků na ni kladenou. 
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D Zásadní nedostatky z pohledu terminologie a užité jazykové úrovně spatřuji především v úvodu a teoretické části, kdy práce připomíná spíše popularizační text než odbornou publikaci, přičemž některé části úvodu působí dle mého názoru velmi subjektivně, příkladem uvádím: "Jak již bylo zmíněno, neodmyslitelnou částí investování je riziko ztráty. Toto riziko většina lidí nechce podstoupit a s rizikem ztráty je spojený i strach z investování, který nám při rozhodnutí, co nakoupit, nebo naopak co prodat, může zatemnit mysl a ovlivnit naše racionální rozhodování. Na světě naštěstí existují různé fondy, které dokážou zhodnocovat naše peníze za nás." Jako podstatně větší problém však hodnotím v teoretické části práce několikrát zaměňovaný pojem "fond kvalifikovaných investorů" a "hedžový fond", přičemž se v principu jedná o rozdílné pojmy.  Dále bych také očekával, že se v toeretické části práce, která je věnována tvorbě (doplnění) portfolia investičního fondu bude autor dominantně věnovat právě teoretickým východiskům tvorby portfolia, jakožto nosnému tématu práce, bohužel zde této problematice autor věnuje pouze malý zlomek teoretické části a navíc velmi povrchově. 
Práce s informačními zdroji D Pozitivně si dovoluji hodnoti práci se zdroji na úrovni zákonných norem, kterou považuji za zdařilou. Z pohledu užitých odborných monografií však autor vychází z poměrně omezeného počtu zdrojů. které jsou navíc prakticky výhradně v češtině. 
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 157880