LANGER, F. Vliv okolních podmínek na recyklaci solárních modulů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bakalář Filip Langer zacílil svoji diplomovou práci na recyklaci fotovoltaických modulů při různých vlivech okolních podmínek. Práce je zaměřena na zjednodušení recyklačního procesu, větší ekologičnost a snahu o zlepšení třídění a opětovné použití recyklovaných surovin. Diplomová práce je rozdělena do šesti hlavních kapitol. První kapitola vyjmenovává části legislativy, které jsou s recyklací fotovoltaických modulů spojeny a zabývá se stavem recyklace fotovoltaických modulů v České republice a zahraničí. Druhá kapitola se zabývá materiály, které je možno získat recyklací solárních modulů, metodami, které se pro recyklaci fotovoltaických modulů používají a důvody, proč jsou fotovoltaické moduly sváženy k recyklaci. Třetí kapitola je rešerší principu, typů a způsobů fungování fotovoltaického článku, popisuje obecnou strukturu solárního modulu a popisuje solární moduly, které byly použity pro experimenty diplomové práce. Ve čtvrté kapitole je konkrétně popsán ethylen vinyl acetát., který je v experimentech různými způsoby odstraňován. Tato část je podrobně probrána v kapitole 5 - praktická část. Student magisterského studia FEKT pravidelně využíval možnost konzultací a body zadání plnil ve spolupráci s vedoucí práce. I přes nepříznivou situaci oceňuji aktivní přístup a nadšení, se kterým student experimenty prováděl. Vnější úprava a grafické zpracování práce jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň práce odpovídá znalostem získaným v daném studijním programu. Předkládaná práce splnila ve všech bodech stanovené cíle a vede k dalším zajímavým možnostem v recyklaci solárních modulů. Vzhledem k výše uvedenému a s přihlédnutím k drobným formálním a gramatickým nedostatkům hodnotím práci 92 body a doporučuji ji k obhajobě.
Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou recyklace fotovoltaických modulů a vlivu různých podmínek na Ethylen Vinil Acetát. Samotná práce je zpracována v rozsahu 65 stran včetně seznamu literatury, symbolů, obrázků, tabulek a rozpisu návrhu zařízení. Práce je rozčleněna do šesti hlavních kapitol. V praktické části se student zabývá sledováním vlivu teploty, tlaku a chemických činidel na rozklad Ethylen Vinil Acetátu. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni a odborná úroveň práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. K práci nemám zásadní připomínky. Práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.
eVSKP id 133788