LUNÍČEK, M. Rozvoj obchodních aktivit společnosti prodávající robotická ramena [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimberová, Iveta

Práce splňuje požadavky po obsahové i formální stránce. Cíle práce byly naplněny. Autor navrhl řešení pro rozvoj obchodních aktivit vybrané společnosti.Námět do diskuse:V práci uvádíte jako silnou stránku: Spolupráci s leasingovou společnosti Grenke pro financování nákladnějších produktů- proč to uvádíte jako vnitřní faktor?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Cíle práce byly splněny.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod D Zvolený postup řešení vyhovuje požadavků na tento typ práce. Adekvátnost využití metod postrádá hlubší analytický pohled, ve velké části u autora převládá spíše popisný pohled, než argumentační a  vyvozovací.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D Autor prokázal schopnost interpretovat dosažené výsledky na uspokojivé úrovni. Závěry vyhovují potřebám společnosti.
Praktická využitelnost výsledků D Návrhy jsou uspokojivé, autor se pokusil i o stručné ekonomické zjhodnocení, a byly konzultovány s vedením společnosti.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Uspořádání práce , formální a jazyková úroveň jsou na dobré úrovni.
Práce s informačními zdroji, včetně citací B Práce s informačními zdroji, včetně citací vyhovuje požadavkům na tento typ práce.
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Milichovský, František

Předložená bakalářská práce je na velmi slabé úrovni s celou řadou nedostatků, ať již po obsahové stránce nebo po stránce formátové. Celkově dosahuje práce lehce podprůměrné, ale akceptovatelné úrovně, která se vyžaduje u VŠKP.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Hlavní cíl bakalářské práce byl v zásadě splněn na průměrné úrovni. V případě specifikovaných dílčích cílů je jejich vyhodnocení v zásadě stížené z důvodu naplnění jednotlivých dílčích analýz. V případě "zhodnocení aktuálního stavu podniku" a "návrhu možných řešení" je možné považovat cíl za splněný. V případě cíle "rozšíření portfolia potenciálních zákazníků" není z provedené analytické a návrhové části patrné, jakým způsobem má být cíl splněn. Z celkového hlediska při stanovení cílů je možné považovat práci za uspokojivou.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod D Zvolený postup zpracování bakalářské práce lze považovat za adekvátní vzhledem ke zvolenému tématu práce. Zvolené metody odpovídají tématu, ale jejich pořadí v analytické části vnímám jako problematické. Nelze zpracovávat analýzu vnějšího prostředí bez jednoznačné specifikace vybraného produktu(ů) v podobě marketingového mixu a segmentace célového trhu. Části segmentace trhu jsou uvedneé v kap.3.3.1 Analýza trhu a v kap. 3.3.4 Porterova analýza. Vzhledem k této nespecifikaci je obtížné zhodnotit dílčí vypracované analýzy cílového trhu a také zhodnocení jednotlivých návrhů.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D Bakalant zpracoval analýzy jednotlivých oblastí marketingového prostředí podniku. V rámci podkladů pro vypracování vnějšího prostředí není specifikován cílový trh, bez níž není možné relevantně uvedené analýzy vypracovat a následně vyhodnotit. Vzhledem k působení společnosti lze usuzovat cílení na slovenský trh, ale tato infrmace není jednoznačně uvedena. V případě zpracování analýzy trhu je v případě odvětví robotizace důležité nejen vyjmenovat konkurenci, ale také ji významně popsat - a to nejen na úrovni výrobců, ale obzvláště na úrovni dovozců a prodejců. Za pozitivní hodnotím uvedení souhrnů na konci každé dílčí analýzy, čím je dosaženo přehlednosti v jednotlivých působících faktorech. Bakalant využil pro shrnutí analytické části práce SWOT analýzu včetně vymezení významnosti jednotlivých faktorů v podobě stanovené váhy vůči ostatním prvkům. Jednotlivé prvky ve SWOT analýze však nejsou plůně podpořeny dílčím zhodnocením  - např. SLEPTE analýza neobsahuje vůbec popis legislativy, volviňující výrobu či využití robotických zařízení. V hrozbách je však uveden parametr T2: legislativní opatření.
Praktická využitelnost výsledků D Přes nejasně vypracovanou analytickou část lze považovat jednotlivé návrhy za relevantní vzhledem ke stanovenému cíli bakalářské práce. Hlavní problém však vidím ve slabé podpoře návrhů z hlediska provedené analytické části. Současně je až v návrhové části nevhodně uvedeno potenciální zaměření na rozvoj aktivit, i když pouze rámcově v podobě určité úvahy.Bakalant uvádí rozšíření marketingových aktivit za využití sociálních sítí, což je vzhledem k potenciálnímu zaměření na B2B trh (využití automatizace a robotizace) irelevantní. V rámci ekonomického zhodnocení jednotlivých návrhů uvádí bakalant v kap. 4.4 kalkulaci nákladů a výnosů. Nikde v dané kapitole však neuvádí, na jakém základě byly stanoveny uvedené proměnné.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Bakalářská práce obsahuje drobné formální chyby. V rámci uváděných obrázků dochází ke snížení čitelnosti z důvodu vizuální kvality. Současně jsou v textu uváděny velké objekty bez vysvětlujícího textu. Jazyková stránka bakalářské práce a použitá terminologie pak odpovídá tématu a je dosaženo dobré shody se zadaným tématem.
Práce s informačními zdroji B Použité zdroje odpovídají tématu práce a jsou v zásadě použity v dobré míře. V rámci teoretické části práce jsou využity relevantní zdroje. Dochází ale také k modifikaci citace do podoby, která neodpovídá použitému zdroji - Kotler, 2007, Moderní marketing; tato publikace má 4 autory, kteří nejsou uvedeny v seznamu zdrojů (přímo ani v podobě a kol.). Tím dochází v zásadě ke zkreslování použitých zdrojů. Drobnou výtku mám k číslování číslování zdrojů v kapitole Zdroje.
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 152181