HORELIČAN, T. Měření pozice pohybujících se objektů pomocí robotické totální stanice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Cílem diplomové práce bylo identifikovat a popsat chování robotické totální stanice v situacích, při kterých je lokalizovaný objekt v pohybu. Studované přístroje nejsou primárně pro tento účel použití navrženy, a proto jejich výrobce specifikaci v těchto pracovních podmínkách nedodává. Vlastnosti je tedy nutné zjistit experimentálně. Student pracoval s vysokým nasazením již od počátku řešení semestrálního projektu. Veškeré činnosti si časově sám velmi dobře rozvrhnul, takže se při žádném blížícím se termínu nedostal do zjevné časové tísně, která by ovlivnila výslednou kvalitu realizace. Všem částem práce věnoval vyvážené a současně dostatečné množství času. Student si sám zvolil vypracování textové části práce v anglickém jazyce, které pozitivně přispívá k celkové úrovni závěrečné práce. Dokumentace realizovaných činností je na výborné úrovni. Vzhledem k vyššímu počtu stran by bylo vhodné zařadit v každé části zjednodušené shrnutí, které by znalému čtenáři mohlo zrychlit nabytí získaných závěrů. Formální úroveň práce hodnotím velmi kladně, nevyskytují se žádné závažnější prohřešky vzhledem k jejímu rozsahu. Student od počátku výborně pracoval s dostupnou literaturou, včetně relevantních odborných článků, což mu umožnilo poměrně rychle se zorientovat v dané oblasti. Obsluhu a konfiguraci přístrojů zvládl sám. Na počátku práce v laboratoři proběhlo především vysvětlení základních principů a postupů. Následně student pracoval samostatně. Na konzultace chodil vždy připraven. Laboratoř navštěvoval v období vládních omezení s jasným cílem činností, které nebylo možné realizovat mimo prostory univerzity. Závěry, ke kterým student dospěl, považuji za hodnotné pro budoucí využití těchto přístrojů na našem pracovišti. Pozitivně hodnotím studentův svědomitý přístup při realizaci experimentů, který je nutnou podmínkou k tomu, aby bylo možné získané závěry považovat za věrohodné. U většiny významných částí celého systému nejprve provedl ověření jejich správné funkce samostatně a po té přistoupil k integraci do výsledného řešení. Celkově hodnotím činnost studenta a výsledek jeho práce velmi pozitivně. Především bych zdůraznil svědomitý přístup při realizaci experimentů, velmi dobré plánování veškerých činností při současném poměrně detailním porozumění veškerým souvislostem. Práce po všech stránkách jednoznačně prokazuje inženýrské schopnosti studenta, doporučuji ji tedy k obhajobě a navrhuji hodnocení A (95 b).
Diplomová práce má i s úvodem a doplňujícími částmi celkem 121 stran, samotný text představuje 84 stran. Práce je členěna do šesti kapitol. Členění práce je přehledné a logické. Student pracuje dobře s literaturou, citace jsou uváděny správně. Práce je v angličtině, obsahuje přijatelné množství chyb a překlepů. Text je snadno čitelný a dobře pochopitelný, v některých výjimečných případech by práci prospělo rozdělení souvětí do kratších vět pro lepší srozumitelnost. Grafická kvalita práce je dobrá, u některých fotografií obrazovek přístrojů (např. obr. A.1 a A.2, A.9) je čitelnost na hranici použitelnosti. Ostatní grafy jsou obvykle v pořádku s typickým, nešvarem grafů exportovaných z programů, které nectí normy popisů os. Graf v příloze B.2 je velmi nepřehledný. V úvodní části student popisuje princip činnosti totálních stanic, včetně velmi krátké exkurze do minulosti a rovněž popisu tzv. robotických totálních stanic. Tato část je bezchybná, považuji ji však rozsahem spíše na spodní hranici. Dále následuje Kapitola 4 popisující teoretické aspekty připravovaného experimentu. Zde nemám zásadních připomínek, pouze bych uvítal shrnutí navrženého experimentu jako celku v přehledné podobě – například formou nákresu. Kapitola 5 se věnuje popisu experimentu, který je dále v kapitole 6 vyhodnocen a výsledná data jsou interpretována v kontextu využití pro mobilní robotiku. K těmto kapitolám nemám zásadních připomínek, pouze bych opět přivítal přehledné shrnutí změřených parametru, ideálně ve formě tabulky. Poslední kapitola shrnuje zjištěné výsledky a navrhuje další postup prací. Práci i přes drobné výtky považuji za velmi zdařilou, student zpracoval všechny body zadání a odpověděl na hlavní otázky týkající se limitů využitelnosti předložených robotických totálních stanic pro lokalizaci mobilních strojů typicky v oblastech bez možnosti využití RTK GNSS přijímačů.
eVSKP id 134820