KOLAŘÍKOVÁ, L. Návrh změn konceptu motivačního programu pro zaměstnance ve vybrané organizaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Petrová, Kateřina

Autorka úspěšně splnila všechny stanovené cíle, což se pozitivně odráží na celkové kvalitě práce. Zvolený postup řešení a použité metody jsou adekvátní, výsledky jsou správně interpretovány a mají praktickou využitelnost. Formální náležitosti jsou dodrženy, avšak je zapotřebí doladit drobné gramatické a stylistické nedostatky.   Otázka: V práci navrhujete zavedení možnosti práce z domova jako jedno z opatření ke zlepšení motivačního programu v analyzované společnosti. Toto opatření přináší různé výzvy v oblasti řízení a monitorování pracovních výkonů. V práci autorka zmiňuje, že "může být obtížné monitorovat práci zaměstnanců a zajistit, že jsou plně produktivní". Jakým způsobem by podle Vás měli nadřízení efektivně monitorovat a hodnotit výkony svých podřízených pracujících z domova? Jak by měly být řešeny potenciální problémy spojené s nedostatečnou přítomností na pracovišti a tím snížená možnost týmové spolupráce a sociální izolace zaměstnanců?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A Autorka práce si stanovila jasné cíle, které se týkaly zhodnocení aktuálního motivačního systému ve stavební společnosti IMOS Brno a.s. a návrhu opatření a úprav pro zlepšení tohoto systému. Hlavní cíl byl rozdělen do několika dílčích cílů, které byly postupně splněny: zpracování rešerše literatury, představení společnosti, provedení dotazníkového šetření, sběr a vyhodnocení dat a návrh změn. Autorka úspěšně splnila všechny stanovené cíle, což se pozitivně odráží na celkové kvalitě práce.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B Zvolený postup řešení byl logicky strukturován a odpovídá cílům práce. Použití kvantitativního výzkumu ve formě dotazníkového šetření bylo adekvátní volbou pro získání potřebných dat o motivaci a spokojenosti zaměstnanců. Metody sběru a analýzy dat byly provedeny korektně a umožnily autorce vyvodit relevantní závěry.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B Autorka prokázala schopnost interpretovat výsledky dotazníkového šetření a na jejich základě navrhnout konkrétní a praktická opatření. Výsledky jsou prezentovány přehledně pomocí grafů a tabulek, což usnadňuje jejich porozumění. 
Praktická využitelnost výsledků C Navržené změny a opatření mají praktickou využitelnost pro stavební společnost IMOS Brno a.s. Návrhy jako zavedení "sick days", možnosti práce z domova, nehmotné odměny a teambuildingové aktivity mohou výrazně přispět ke zlepšení motivace a spokojenosti zaměstnanců. Nicméně navrhované opatření "zavedení home office" jako benefit pro zaměstnance stavební společnosti IMOS Brno a.s. je sice vhodný pro určité administrativní a manažerské pozice, avšak není zcela využitelný na všech pozicích v rámci společnosti.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Práce je dobře uspořádána a formálně splňuje všechny náležitosti. Terminologie je používána správně a odborná jazyková úroveň odpovídá požadavkům na diplomovou práci. Nicméně, v textu se objevují drobné gramatické chyby a stylistické nedostatky, které by bylo vhodné opravit.
Práce s informačními zdroji, včetně citací A Autorka práce zvolila vhodnou odbornou literaturu a relevantní zdroje, které jsou citovány dle platných norem a směrnic.  Kontrola diplomové práce v systému THESES zjistila 30% shodu. Po manuálním přezkoumání konstatuji, že shoda se objevila převážně v teoretické části práce, zejména v pasážích, které je velmi obtížné formulovat jinak. 
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Konečná, Zdeňka

Závěrečná práce je zpracována na velmi dobré úrovni. Studentka prokázala dobrou orientaci ve zpracovávaném tématu.  V teoretických východiscích pojednala relevantní oblasti zpracovávanému tématu, oceňuji vystavění teoretické části na více než 40 zdrojích, v nichž jsou zahrnuty i zdroje cizojazyčné, což lze pro práci tohoto typu považovat za nadstandardní. Nicméně musím konstatovat, že většina zdrojů je již staršího data, kdy byly publikovány, což se odrazilo i na aktuálnosti obsahu zpacované teoretické části práce. Studentka zahrnula klasické teorie motivace, doporučenívhodné by bylo zohlednit i novější přístupy - např. motivační teorii sebeurčení, sociálně- kognitivní teorii motivace apod.  V analytické části studentka zvolila vhodný přístup a také aplikovala relevantní metodu sběru dat, a to konkrétně  dotazníkového šetření. Z důvodu objektivního výzkumného přístupu by bylo vhodné aplikovat i další relevantní metody a taktéž v rámci zpracování dat aplikovat sofistikovanější matematicko-statistické metody, a nejen deskriptivní statistiky. Návrhy jsou poplatné identifikované situaci v dané organizaci a velmi dobře rozpracované, včetně ekonomického zhodnocení. Zde bych viděla doporučení před implementací, a to rozpracování dopadu zavedení sick days do organizace práce na pracovištích dané organizace. Závěrem mohu konstatovat, že návrhy bezesporu reflektují výstupy realizované analýzy současného stavu organizace a představují vhodná opatření pro její další žádoucí rozvoj.  Otázka k rozpravě: Jedním z Vašich návrhů je zavedení "sick days".  Je možné tento benefit z pohledu zabezpečení firemních procesů vůbec zavézt? A jak byste organizačně řešila nepřítomnost pracovníků na pracovišti při čerpání tohoto benefitu? 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků C
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji C
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 159734