VIDLAŘOVÁ, P. Experimentální pracoviště pro měření postranních kanálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Studentka se v rámci práce obtížným tématem postranních kanálů. Cílem dané práce je realizace experimentálního pracoviště pro měření proudového postranního kanálu. Studentka pracovala převážně samostatně, konzultací využívala až koncem semestru při praktické části práce. Prezentační stránka práce je na dobré úrovni, obrázky jsou přehledné a čitelné. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Práce je uspokojivě strukturována, ale teoretický popis a využití standardu AES až v praktické části. Práce s literaturou je na dobré úrovni, bohužel některé odkazy na literatury již nejsou dostupné, v práci mohlo být více využito odborné literatury. Práce splňuje zadání kvůli uvedeným nedostatkům navrhuji práci k obhajobě s hodnocením C/78 bodů.
Studentka Pavla Vidlařová zpracovala bakalářskou práci na téma kryptoanalýzy postranním kanálem. Hlavním cílem práce byla realizace experimentálního pracoviště s deskou Chipwisperer Lite a programovým vybavením SICAK. Studentka měla realizovat odběrovou analýzu kryptografického algoritmu implementovaného na FPGA čip desky a k měření proudových náměrů měla být použita přímo deska Chipwisperer-Lite bez externího osciloskopu. Teoretická část práce je celkem dobře zpracovaná, nicméně vyskytují se formální chyby (př. typografické, vdova, použití pouze jednoho nadpisu 3 úrovně je nesmyslné aj.) a popis je často technicky zbytečně obecný (například je zcela zbytečný popis jazyku Python, jazyk FPGA – spíše programovací jazyk pro čipy FPGA aj.). Kvalita obrázků je taky nízká zejména v praktické části práce, nevhodně také hodnotím vložení teoretického popisu AES do praktické části práce (samotný algoritmus nebyl implementován, a navíc je všeobecně známý). Studentka používá nepřesně odborné pojmy např. differenciální analýza namísto rozdílová, odběr energie, proudu spotřeby atp. Nerozumím situaci, kdy mají zobrazené průběhy na obr. 3.4 a 3.5 rozdílné osy a měřítka na nich? Dle popisu jde o stejné proudové průběhy pouze zobrazeny jiným nástrojem. Nerozumím z jakého důvodu na proudovém průběhu nejsou patrny rundy algoritmu AES. Finální analýza DPA založena na rozdílu středních hodnot a korelační analýza nebyla realizována na získaných náměrech. Na základě předložených výsledků práce mohu konstatovat, že některé cíle byly splněny (realizace pracoviště, analýza současného stavu, realizace měření pomocí desky), nicméně některé stanovené cíle nebyly dotaženy do konce (realizace odběrové analýzy pomocí nástroje SICAK). Na základě výše popsaných faktů navrhuji práci k obhajobě s hodnocením E.
eVSKP id 151236