VICIAN, T. Senzorová síť pro monitorování přítomnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Hynčica, Ondřej

Student dostal zadání, které bylo obtížné ze dvou důvodů - vyžadovalo znalosti s programováním mikrokontrolérů, tedy problematikou hlouběji probíranou v magisterském studiu, a seznámení se s komunikačním standardem ZigBee, který je poměrně nový (2007) a přístup k dokumentům a podpoře není tak snadný jako u starších technologií. Zadání bylo splněno, i když některé části by si zasloužily podrobnější zpracování, například ověření komunikačních vlastností použitých modulů nebo rozsáhlejší rešerše v oblasti sledování přítomnosti. Naopak kladně hodnotím zvládnutí komunikačních knihoven pro ZigBee a realizaci jednotlivých typů podporovaných zařízení. Student vypracovával práci postupně, pravidelně konzultoval a seznamoval s občasnými úspěchy. Vlastní písemná práce obsahuje i podlouhlých bojích řadu formálních i věcných nedostatků, které poněkud snižují dojem z výsledku. Celkově považuji práci za úspěšnou a navrhuji hodnocení velmi dobře/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Kučera, Pavel

Cílem práce bylo vytvořit bezdrátovou senzorickou síť pro monitorování přítomnosti ve vymezené oblasti. Po zevrubném přečtení práce mohu konstatovat, že zadání bylo autorem splněno; k odborné úrovni práce mám však několik připomínek. V kapitole 2.1.4 autor uvádí, že pokud PIR senzor odbírá jednotky uA, tak při napájení z baterie vydrží senzor pracovat stovky dnů. I kdybychom uvažovali hodnotu odběru 10 uA a nejmenší baterii na trhu (alkalický AAA článek s kapacitou 500 mAh), tak výdrž takového čidla by byla o řád vyšší (tedy tisíce dní)! Tamtéž autor kalkuluje s tím, že PIR senzor IR-250LP by pracoval s baterií o kapacitě 3000 mAh asi 40 let. Bohužel toto číslo nebude menší jen kvůli připojenému ZigBee modulu, ale zejména díky tomu, že životnost baterie (ani alkalické) nepřekračuje 10 let. Zásadně nesouhlasím s tvrzením autora v kapitole 4.1, že ke sběrnici I2C není k dispozici žádná použitelná dokumentace. Dokumentace samozřejmě existuje, dokonce je zcela zdarma ke stažení ze stránek autora tohoto standardu, jímž je NXP Semiconductors (dříve Philips Semiconductors). Po jejím prostudování by autor zjistil, že se naopak jedná o velmi jednoduchý komunikační standard, vyžadují minimum HW prvků a jen několik řádků kódu. Protokol ultrazvukového snímače SRF08 je taktéž detailně pospaný na stránkách výrobce (Snail Instruments). Oceňuji autorem zvolený popis chování jednotlivých prvků v síti pomocí stavových diagramů, z nichž je na první pohled patrné, co jednotlivá zařízení dělají. Bohužel jsou z nich taktéž ihned patrné případné nedostatky - viz poslední otázka. Po formální stránce práce obsahuje větší množství stylistických (str. 14: "… ale na rozdíl od ní má menší přenos", tamtéž: "Na rozdíl je od ? proprietární…", str. 15: "Optimalizací lze dosáhnout se dostat…", …) a gramatických prohřešků (Zigbee, 40kb/s, 20kHz, 3000mAh,…). S ohledem výše uvedené nedostatky, hodnotím práci stupněm C (75 bodů).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 30898