KARMAZÍN, M. Záznamník teploty pro montáž a demontáž mikroelektronických obvodů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Šandera, Josef

Student pracoval velmi aktivně, během řešení prokázal inženýrské schopnosti, měl trošku problémy s písemným projevem. Podařilo se mu zrealizovat funkční zařízeni, které bude mimo jiné použito ve výuce. Předložená práce byla oceněna na studentské konferenci EEICT2008.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Adámek, Martin

Předložená bakalářská práce se zabývá konstrukcí digitálního teploměru s rozsahem od 50 st. C do 500 st. C (dle zadání) pro měření teploty při opravách desek plošných spojů se zaměřením na proces montáže a demontáže mikroelektronických obvodů. Protože vyráběné obvody jsou neustále menší, je u nich neustále větší možnost zničení teplem při ručních opravách. Na překročení bezpečné teploty by mělo upozornit zařízení popisované v práci. Z tohoto pohledu je možné považovat práci za aktuální. Protože v práci je navrženo zařízení, které umožňuje nejen měřit teplotu od 0 st. C do 999 st. C, ale umožňuje i teplotní cyklování v zadaném teplotním rozsahu, byly hlavní cíle práce splněny a v oblasti použitelnosti zařízení překročeny. Celá práce má po odborné stránce kvalitní zpracování. V teoretické části jsou popsány obecně základní součásti zařízení. Teoretická část dále přechází v praktickou část, v níž je popsán studentem realizovaný digitální teploměr, jeho jednotlivé funkční bloky ze kterých je sestaven, deska plošných spojů, software, aj. V práci se objevují jen drobné nesrovnalosti, např. z vývojového diagramu na str. 31 není zřejmé, kdy uživatel nastavuje poprvé teplotní mez po zapnutí přístroje ve funkci teploměru, není jasný důvod, proč není zařízení vypnuto odpojením od napájení, ale přechodem do Sleep módu a proč je signál pro řízení optočlenů u jednoho aktivní na logické úrovni H a u druhého optočlenu na logické úrovni L. Dále v práci není zmíněno o vlastním testování finální verze zařízení. Formální stránka práce, bohužel, snižuje tuto jinak velmi dobře zpracovanou bakalářskou práci do běžného průměru až podprůměru. Text působí v některých částech poněkud těžkopádně a je možno nalézt slovesa v ne zcela běžné 1. osobě jednotného čísla nebo 1. osobě množného čísla. Dále se v práci objevují drobné formální chyby. V práci chybí často čárky mezi větami v souvětí, mezery mezi slovy, jsou vynechány tečky, písmena ve slovech, aj. Odkazy na obrázky v textu až na několik výjimek chybí. Ze seznamu literatury je zřejmé, že student prokázal dostatečnou schopnost nalézt a použít odbornou literaturu a materiály týkající se dané problematiky. Student čerpal hlavně z internetu, odkud čerpal i kapitolu 3.1.1, která uvádí výpis parametrů obvodu MAX6675 a je celá převzata z katalogového listu, což nepůsobí dobrým dojmem. Obdobně působí i kapitola 3.2.2, jenž uvádí výpis parametrů mikrokontroléru PIC16F872, a u které by bylo vhodné odkaz na literaturu uvést. Úroveň zpracování realizovaného výstupu z hlediska obsahu je dobrá. Předložená práce obsahuje kvalitně zpracovaný digitální teploměr se signalizací teploty pro ruční opravárenská pracoviště desek plošných spojů. Navrženého řešení umožňuje rozšíření o možnost teplotní cyklování v zadaném teplotním rozsahu. I přes výše uvedené nedostatky doporučuji předloženou práci k obhajobě a hodnotím ji stupněm: Velmi dobře (B)

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce F 3/10
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 10156