TRAN XUAN, T. Stanovení vybraných léčiv ve vodách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Vávrová, Milada

Předložená bakalářská práce je zpracována na výborné úrovni a je sepsána způsobem běžným na FCH VUT v Brně. Obsahuje všechny potřebné kapitoly. V teoretické části jsou popsána léčiva jako důležitá skupina biologicky aktivních látek, včetně jejich cyklu v přírodě a metod jejich stanovení. Za správné považuji, že kromě těchto metod jsou zde popsány také odběr vody, úprava vzoku a extrakce analytů z matrice. V experimentální části jsou popsány veškeré přístroje pomůcky a chemikálie, včetně standardů a sledovaných analytů. Dále následuje podrobný postup stanovení. Výsledky jsou zpracovány na výborné úrovni, včetně optimatizací, vyhodnocení dat a jsou doloženy chromatogramy a záznamy spekter. Stejně pečlivě jsou rovněž prezentovány odebrané reálné vzorky. Na základě získaných výsledků mohla být zhodnocena účinnost odstranění těchto léčiv z odpadní vody. Za přínosné považuji také to, že výsledky autora jsou porovnány se zahraničními údaji. Vzhledem k systematičnosti a velké píli při práci i vlastním zpracování hodnotím tutu práci stupněm výborně "A" a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Tulková, Tereza

Předložená bakalářská práce na téma "Stanovení vybraných léčiv ve vodách" je standardně členěna a sepsána na 62 stranách. Hned na začátku bych ocenila lépe popsaný úvod do problematiky řešeného tématu. Student úvodu věnoval jen jeden odstavec. Teoretická část se zabývá antibiotiky, jejich působení na člověka a koloběhu v životním prostředí. Dále zde student popisuje analytické metody pro jejich stanovení. Teoretická část obsahuje mnoho gramatických chyb a jazyková stránka celé práce je na velmi nízké úrovni, což přisuzuji možným jazykovým bariérám studenta. V práci je také mnoho faktických chyb, mnohdy není zcela patrné, zda se jedná o špatné pochopení informace ze zdroje, nebo jeho špatnou interpretací. V experimentální části student popisuje postup stanovení léčiv od odběru vzorků odpadních vod z ČOV v Brně-Modřicích, až po identifikaci analytů. Student v této kapitole používá mnoho neodborných výrazů (např. kondicionace: nechá se projít kolonkou 6 ml methanolu), které se do vysokoškolské odborné práce nehodí. Kapitola výsledky a diskuze, je převážně jen o výčtu výsledků, nikoliv o jejich diskuzi. Ta vpodstatě zcela chybí. Student mimojiné použil neúplná hmotnostní spektra vybraných analytů, hmotnostní spektrum končí hodnotou 500 m/z, i když sám v tabulce 5 uvádí vyšší hodnoty. Také tabulky fakticky neodpovídají grafům (např. obr. č. 27: účinnost odstranění Clarithromycinu v odtoku má pravděpodobně zaměněné názvy osy y (hodnota odpovídá účinnosti odstranění Clarithromycinu, ale v grafu je uveden název "zbytek léčiva v odtoku"), a samotné pojmenování grafu není vhodné, jelikož na odtoku již k žádnému odstraňování nedochází). Dílčí kapitola 4.8 Porovnáníse zahraničními údaji, mohla být mnohem lépe rozepsána. Na tuto problematiku je publikováno mnoho článků, je tedy škoda, že nebylo využito více aktuální literatury. Na základě výše zmíněných nedostatků a celkové kvality zpracování předložené bakalářské práce, hodnotím práci stupněm C a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse D
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování C
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Závěry práce a jejich formulace B
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 116133