MOZOLA, R. Vícekanálový potenciostat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimek, Václav

Z důvodů výše uváděných není hodnocení této bakalářské práce jednoduchou záležitostí. Nicméně lze konstatovat, že požadavky stanovené jednotlivými body zadání byly v konečném důsledku naplněny. Bohužel celkový dojem poněkud sráží zejména dokumentační stránka projektu, která by při včasném zpracování a odpovídající míře konzultování mohla být na daleko vyšší úrovni. Proto tedy z pozice vedoucího projektu navrhuji souhrnné hodnocení stupněm C - dobře, 70 bodů .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Na úvod hodnocení této bakalářské práce je nutno zmínit, že mi její vedení bylo delegováno v pokročilé fázi letního semestru s ohledem na zdravotní indispozici kolegy Vašíčka. Na základě vyhovění žádosti podané řešitelem též došlo k posunutí řádného termínu odevzdání na konec července tohoto roku. V tomto případě bylo cílem realizovat prototyp zařízení (tzv. potenciostatu) vhodného pro automatizaci elektrochemických měření a analýzy biologických systémů s požadavkem na minimálně dva pracovní kanály a možnost bezdrátové komunikace. Požadavek na vývoj takovéhoto zařízení vzešel od výzkumného centra CEITEC. Z pohledu realizace hardwarové části se již od počátku počítalo s využitím dostupných vývojových kitů či modulů s tím, že klíčové bude implementovat obslužný firmware a vytvořit uživatelské rozhraní pro mobilní zařízení. Těchto cílů se dle mého názoru podařilo dosáhnout a koncepci celého zařízení i po praktické stránce ověřit.
Práce s literaturou Technická zpráva včetně seznamu použitých zdrojů se mnou nebyla před odevzdáním konzultována. Nicméně jejich finální výběr bych označil na velmi obstojný a relevantní ve vztahu k řešenému projektu. Využití jednotlivých referencí pak považuji za adekvátní.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Předpokládám, že řešení projektu bylo přinejmenším do určité míry konzultováno v období zimního semestru ještě s původním vedoucím doc. Vašíčkem. Osobě jsem se pak se studentem setkal za období letního semestru cca 2x na krátké konzultaci. Průběžně jsem o stavu řešení z jeho strany informován nebyl.
Aktivita při dokončování Na základě vyhovění podané žádosti byl termín odevzdání této bakalářské práce posunut na červenec 2024. V tomto termínu se podařilo technickou zprávu i realizační výstup dokončit, byť doslova na poslední chvíli. Je škoda, že se v technické zprávě, jejíž výsledná podoba se mnou nebyla konzultována, neobjevil detailnější popis experimentů prováděných ve spolupráci s výzkumným centrem CEITEC.
Publikační činnost, ocenění Ve spojitosti s řešením této bakalářské práce mi nejsou známy další publikační výstupy či zisk souvisejících ocenění.
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Bidlo, Michal

Jednalo se o náročnější implementační práci, jejíž hlavní cíle byly naplněny. S ohledem na řadu výhrad v technické zprávě a dosažené omezené funkcionality výsledného zařízení navrhuji celkové hodnocení stupněm D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Jedná se o téma implementačního charakteru, student měl na základě specifikace navrhnout a implementovat (s využitím dostupných moderních technologií) zařízení, které bude možné použít jako vícekanálový potenciostat. S ohledem na nutnost sladit několik pokročilých technologií do komplexně fungujícího celku považuji zadání na bakalářské úrovni za obtížnější.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání považuji za splněné, výhradou je přetrvávající omezení v podobě schopnosti výsledného zařízení obsluhovat pouze jediný připojený potenciostat, o kterém se student v závěru práce zmiňuje.
Rozsah technické zprávy Rozsah práce je na spodní hranici obvyklého rozmezí.
Prezentační úroveň technické zprávy 58 Z pohledu kapitol je text členěn logicky, bližší pohled však skýtá řadu nedostatků, které prezentační úroveň snižují. Konkrétně například: 1. Nekonsistence označení elektrody CE v obr. 2.1 a SE v textu. 2. Sekce 2.1 popisuje elektroanalytické metody měření pomocí potenciostatu, ale žádné jiné metody dále popsány nejsou. Sekce 2.2 se zmiňuje jen stručně o možných rozšíření HW potenciostatů. 3. Voltametrické metody v sekci 2.1.2 zahrnují více metod, hodilo by se jim tedy vyhradit samostatné podsekce. Podobně odstavce "Amperometry" a "Chronoamperometry" vykazují příbuznosti, takže by bylo lépe je popsat v samostatné sekci. 4. Absence vysvětlení některých zkratek a symbolů v obrázcích a rovnicích (např. rovnice 2.3 a 2.4). 5. Popis pojmů "měření", "experiment" a dalších souvisejících bych uvítal podrobnější a více systematicky v samostatné sekci. Něco o tom je takřka "utopeno" v sekci 4.1 Potentiostat Device (kap. Proposed Solution), kam to však evidentně nepatří. 6. Nekonsistence formátu vnořených sekcí (např. za krátkým odstavcem uvozujícím hlavní sekci 4.2 následuje nečíslovaný malý nadpis a textem mnohonásobně obsáhlejším).
Formální úprava technické zprávy 65 Text práce je psán anglicky, jazykově se jeví na slušné úrovni, i když není bez chyb. Množství překlepů a formálních opomenutí je též vyšší. Formální stránku práce dále snižuje téměř systematické opomíjení vkládání mezery před levé závorky (včetně závorky citační). Velmi často chybí odkaz na obrázky z textu, čtenář si tak musí domýšlet, k čemu se daný objekt váže.
Práce s literaturou 75 Seznam literatury čítá 27 položek a zahrnuje jak technické listy použitého HW, tak odborné články a výzkumné zprávy k tématu práce. Převzatá fakta jsou řádně citována, v tomto ohledu se kvalita textu nevzdaluje zásadně od rozumného průměru. Drobným nedostatkem je nevyhovující formát reference [6].
Realizační výstup 70 V rámci práce vznikl prototyp potenciostatu, jehož funkcionalita byla vyhodnocena na základě požadavků zadání a dle dostupných informací vyhovuje očekávání zadavatele (výzkumná skupina Bioelectronics Materials and Devices na CEITEC VUT v Brně). Oponent práce neměl možnost posoudit funkčnost osobně. Konečný prototyp zařízení vykazuje některá omezení, o nichž se autor zmiňuje v kapitole 5, zejména schopnost aktuálně obsluhovat pouze jediný potenciostat, čímž se zjevně nepodařilo zcela naplnit požadavek zadání o možnosti provozu více kanálů současně. V principu by však zařízení mělo být funkční co do vytyčených požadavků a celkově jej vzhledem k výše uvedenému hodnotím jako mírně podprůměrně.
Využitelnost výsledků Vzniklý prototyp poskytuje základ pro dopracování a další rozšíření a vidím v něm potenciál další využitelnosti pro výzkumné účely.
Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 155496