MARCELL, J. Přenos tepla v úložném obalovém souboru a jeho vliv na okolí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Matal, Oldřich

Diplomant vypracoval předloženou diplomovou práci na akceptovatelné úrovni. Ke konzultacím přistupoval ne vždy adekvátně připraven. Domnívám se, že se měl pečlivěji a podrobněji věnovat dosažení cílů diplomové práce, které byly formulovány v zadání. Téma diplomové práce vypsala ČR Správa úložišť radioaktivních odpadů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Slovák, Jiří

Předložená diplomová práce je dobře, přehledně zpracovaná ve vlastní analytické části zabývající se výpočty přenosu tepla v úložném obalovém souboru a v hodnocení jeho vlivu na okolí – výplňové materiály, horninu. Bohužel autor z pohledu oponenta podcenil rešeršní část – studium relevantní literatury je soustředěno ve větší části na výsledky prezentovaných studií z webových stránek příslušných agentur, firem a podobně. Toto je na škodu věci, neboť webové zdroje jsou určeny především laické veřejnosti a tudíž je (často) tomuto účelu podřízena jejich obsahová úroveň. Minimálně toto platí pro zdroje SÚRAO. V rešeršní části tak jsou uvedeny poměrně zevšeobecňující údaje neposkytující dostatečnou odbornou hloubku popisu problému, sklouzávající k přílišnému generalizování nebo nedostatečnému prostoru k diskusi různých přístupů. Autor rovněž použil často kompletní citace celých odstavců z těchto zdrojů bez právě zmíněné diskuse různých názorů a pohledů na řešení, které by z širší a hlubší rešerše určitě nastaly. Oproti tomu analytická část řešení problému – vlastního výpočtu přestupu tepla a stanovení minimální rozteče ÚOS v horninovém prostředí využívající jednak výpočet , jednak SW nástroj jsou podnětné a přínosné i pro praktické použití. Výsledné hodnocení je pak především zásluhou tohoto přístupu a konkrétních a využitelných výsledků v práci prezentovaných. Dovoluji si jednu připomínku – téměř osobní – ale míněnou jako radu do odborné praxe diplomatovi, budoucímu absolventovi, kolegovi. Práce se jmenuje "Přenos tepla v úložném obalovém souboru a jeho vliv na okolí". První zmínka o tom, proč je se třeba přenosem tepla při ukládání VJP zabývat je až v kapitole 3 a navíc jen nepřímo v tabulkách o charakteristikách VJP. Názor oponenta je, že vždy je vhodné – i tomu nejvíce obeznámenému odborníkovi (svému šéfovi, nadřízenému, kolektivu na workshopu a v jiných podobných situacích) - dobré na úvod sdělit základní fakta k řešení problému. Mimo jiné se tím autor ujistí – z reakce okolí, že mluví o stejné věci, o které i okolí chce hovořit. Připomínky: V kapitole 4 – překlad EDZ (Excavation – Damaged Zone) – vykopávková porušená zóna. Bylo by vhodné použít popisný termín: „zóna porušení vlivem technologie vytěžení horniny – nebo obdobně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 20135