HRBÁČEK, Z. Zařízení pro monitorování teploty a vlhkosti s vzdáleným přenosem dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Diplomová práce studenta si kladla za cíl navrhnout a zrealizovat jednotku pro vzdálené monitorování skupiny včelích úlů, umístěných v jednom místě, avšak vzdálených od obytných budov. Student měl navrhnout měřicí jednotku s možností monitorování teploty a vlhkosti z několika u sebe umístěných úlů s tím, že tato jednotka je bateriově napájená. Jednotka také umožňuje v případě potřeby přitápění v jednotlivých úlech. Nedílnou součástí byl návrh a realizace centrální jednotky, která je umístěna v budově a umožňuje bezdrátovou komunikaci s měřící jednotkou. Student měl také za úkol vytvořit programové vybavení, vše oživit a otestovat. Student postupoval samostatně, využíval vhodně a dostatečně konzultace. Vlastní realizace je funkční a student splnil všechny body zadání diplomové práce. Je možné konstatovat, že student prokázal znalosti i svoje inženýrské schopnosti, a z tohoto důvodu práci navrhuji k obhajobě.
Pan Hrbáček měl za úkol navrhnout a realizovat bezdrátový systém skládající se z měřícího zařízení a mateřské stanice. Provedl zevrubnou rešerši a vybral si komponenty vhodné pro stanovené požadavky, přičemž se zorientoval v problematice návrhu embedded systému, návrhu plošného spoje, programování mikroprocesorů a vytvoření webového prostředí s podporou PHP. Z práce vyplývá, že student splnil zadání a postup dostatečně popsal. Chybí mi akorát přehledné diagramy funkce firmware a jednotlivých PHP skriptů. Z přiložených zdrojových kódů je vidět, že se student s každou technologií seznamoval, a i když vlastní implementace působí přímočaře až kostrbatě, ve výsledku bude funkční. Drobné výhrady mám také k návrhu systému, kdy vést SPI sběrnici pomocí UTP kabelu bude na delší vzdálenosti problematické a zapisovat konfigurační hodnoty pro firmware do FLASH místo do EEPROM také není v souladu s typickým použitím této paměti. Také bych pro spínání topné spirály pomocí regulace s periodou 5 s použil např. MOSFET namísto relé, ale z uvedených grafů vyplývá, že tento výstup je spínán nejméně jednou za dvě minuty. Pro bezdrátovou komunikaci si student navrhnul vlastní znakově orientovaný protokol, přičemž postrádám nějakou formu zabezpečení této komunikace. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Dojem kazí pouze odkazy na literatury na prázdných řádcích. Navrhuji hodnocení C (78 b.).
eVSKP id 127009