BĚHUNČÍKOVÁ, V. Validace komerčně dostupných chytrých hodinek jako nástroje pro monitorování zdraví/aktivity člověka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Studentka se ve své práci zabývá testováním komerčně dostupných chytrých hodinek z hlediska možnosti stanovení parametrů zdraví. Vybrala si čtyři parametry zdraví, které porovnala s referencí, a to průběh tepové frekvence, EKG, saturaci krve kyslíkem a krevní tlak. Testovány byly celkem devatery chytré hodinky. Velkou část dat studentka sama naměřila. Oceňuji, že se studentka popasovala s nelehkým a nejednotným exportem a načítáním dat v různých formátech a také se synchronizací s referenčními daty. Vznikly tak algoritmy, které mohou být dále použity. Způsob analýzy dat je vhodně zvolen a umožňuje tak ve finále porovnat přesnost a tedy i praktickou použitelnost jednotlivých typů hodinek. V rámci práce s chytrými hodinkami různých výrobců se vyskytla řada problémů pramenících z nejednotného přístupu výrobců jak k měření dat, tak k jejich ukládání a exportu. Vše je řádně popsáno a diskutováno v práci, což může sloužit pro budoucí rozvoj v této oblasti. Nad rámec práce studentka provedla dotazníkové šetření názoru běžné populace na chytré hodinky a jejich funkce a použitelnost. Sesbírala odpovědi od úctyhodných 417 respondentů. Tuto iniciativu velmi oceňuji. Po formální i obsahové stránce je práce až na některé detaily na výborné úrovni. Od úvodu po závěr čítá solidních 68 stran. Seznam literatury čítá 68 převážně zahraničních zdrojů a odpovídá tématu práce. U některých zdrojů chybí název časopisu/konference. U obrázku 3.2 je špatný popisek osy y, chyba se však vyskytuje už v citovaném literárním zdroji. Studentka pracovala aktivně a samostatně během celého roku. Zadání práce bylo splněno.
Diplomová práce studentky Venduly Běhunčíkové se zabývá srovnáním kvality snímání elektrokardiografie (EKG) několika typů chytrých hodinek a porovnáním těchto výsledků s referenčními hodnotami získanými ze zařízení Faros. Odborná úroveň práce je vysoká. Studentka se opírá o relevantní metriky a statistické postupy, všechny výsledky jsou dobře dokumentovány, závěry jsou smysluplné a vyplývají z provedených analýz. Zvlášť si cením provázanosti zdůvodnění výběru statistických testů, samotných výsledků a následných interpretací, které dohromady tvoří ucelený a čtivý celek. Celá práce je přehledná a její rozčlenění prozrazuje, že studentka rozumí tématu a chápe je v kontextu širšího výzkumu prováděného na ústavu biomedicínského inženýrství. Dobrý dojem z práce podtrhuje studentčina schopnost vyjadřovat se odborně a vynikající grafická úprava, k níž mám jedinou výtku: na straně 64 je chybně Latexem vysázeno určení hladiny statistické významnosti. Práce je podložena rozsáhlým výčtem relevantní literatury a její rozsah je adekvátní. Zadání je zcela splněno a studentka navíc plně využila jeho potenciál v tom smyslu, že práci rozšířila o dotazníkové šetření. Studentčiny výsledky mohou sloužit jako podklad pro další výzkum a měření EKG pomocí chytrých hodinek. A/99
eVSKP id 150838