HADZIMA, J. 3D skener se strukturovaným osvětlením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Jelínek, Aleš

Student pracoval v průběhu roku vyrovnaně, sám aktivně řešil objevující se problémy a v závěru se nedostal do časové tísně. Konzultace využíval především ze začátku a v druhé polovině školního roku chodil spíše výjimečně, což znamenalo pomalé řešení některých problémů a zbytečná zdržení. Výsledkem tak není systém, který by se dal pohodlně namontovat na mobilní robot a poskytoval data v reálném čase, nicméně zadání bylo bezpečně naplněno. Na druhou stranu autor obratně využil některých hotových technologií a naučil se mnohé dovednosti nad rámec studijních osnov, což hodnotím pozitivně. Celkově student pracoval svědomitě a prokázal schopnost řešit technické problémy, nicméně vzhledem k určitému nenaplněnému potenciálu hodnotím jeho práci 82 body čili B.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Chromý, Adam

Předložená bakalářská práce se zabývá implementací vybraného open-source softwaru 3D structured-light skeneru do Raspberry Pi a patří spíše ke složitějším zadáním z hlediska odborného i časového. V první polovině práce je uvedeno dělení 3D skenerů dle principu snímání, dále se pak autor věnuje podrobněji skenerům typu structured-light. Rešerše je vhodně zpracována a cituje z různých zdrojů. Druhá kapitola kombinuje teoretické poznatky s prací studenta, což působí zmatečně. Druhá polovina práce se pak věnuje samotné vlastní práci studenta. Hlavní část práce, tedy implementaci structured-light skeneru do Raspbery Pi, student vyřešil instalací Octave, ve kterém pak spouští Matlabové skripty. Toto řešení (ačkoliv funkční) se mi zdá jako nevhodné z důvodu velké výpočetní náročnosti a nízkému výkonu mikropočítače. Domnívám se, že bude mít velmi výrazný negativní vliv na rychlost generování 3D modelů. Podpůrný software spouštějící jednotlivé Matlabové skripty byl pak implementován v jazyce Python. Zde bych opět doporučil raději užití kompilovaného jazyka pro snížení výpočetní náročnosti. Poslední část práce se pak věnuje experimentům se skenerem a hodnocením slabých a silných stránek metody structured-light. Tato část je přehledná a vhodně členěná. Je vidět, že student nad problémem přemýšlel a měl představu o principech fungování. Text práce je obecně vypracován dobře, jen občas by bylo vhodné problém popsat více do hloubky. Po formální stránce je práce na relativně dobré úrovni, vyskytuje se malé množství gramatických chyb. Požadavky zadání byly splněny. Jediné co je nutné vytknout je zmíněná nevhodná implementace open-source skeneru. Mám obavy, že toto řešení bude natolik pomalé, že bude pochyb o použitelnosti celého systému. I přes tyto nedostatky předložená práce svědčí o dobrých technických znalostech studenta a jeho schopnosti řešit praktické problémy. Doporučuji ji tedy k obhajobě s hodnocením C – 77 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 102790