UHLÍŘ, M. MPPT regulátor systému fotovoltaické elektrárny s inteligentním managementem baterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student přišel s vlastním tématem, jehož výsledkem je inteligentní řízení využití sluneční energie pro solární elektrárnu vč. implementace na dodávkové vozidlo. Student tak měl osobní zájem na tom, aby práci dokončil v plně funkčním stavu, což se beze zbytku podařilo a tím lze považovat zadání práce za splněné. Student v průběhu zpracování bakalářské práce vzorně spolupracoval, byl samostatný, na konzultace docházel nachystaný a přicházel s řadou zajímavých vylepšení, které do zařízení implementoval. Formální stránka práce splňuje všechny požadavky, kapitoly jsou logicky poskládané, v textu je jasně vysvětlená potřebná problematika. Vše je doplněno řadou obrázků a grafů, které potvrzují správnost návrhu a celého řešení. Z výše uvedených důvodů navrhuji hodnocení A.
Filosofie ostrovních systémů pro získávání a zpracování energie je pro řadu tradičních i nových aplikací velmi přitažlivá. Posuzované bakalářská práce ukazuje, jak je takové zařízení možné zrealizovat. Text práce má 80 číslovaných stran včetně přílohy. Na konci práce jsou na pěti číslovaných stranách umístěny seznamy symbolů, veličin a zkratek, seznam obrázků a seznam tabulek. Členění kapitol v práci je logické a grafické provedení je velmi pečlivé. Pozornost čtenáře také zaujme systematické číslování použitých rovnic. V seznamu literatury je 24 literárních pramenů, které jsou citovány především v první polovině práce. V úvodních kapitolách je přehled komponentů používaných pro ostrovní fotovoltaické systémy. Postupně je věnována pozornost vybraným typům fotovoltaických článků a jejich použití ve fotovoltaických panelech, akumulátorům a jejich údržbě a životnosti, balancování nabíjecích proudů při zapojení akumulátorů do série a také metodám pro desulfataci elektrod olověných akumulátorů. Ve čtvrté kapitole, která je věnována fotovoltaickým regulátorům, jsou detailně vysvětleny používané způsoby regulace a jsou zhodnoceny jejich výhody a nevýhody. V kapitole “5 NÁVRH A REALIZACE HARDWARE“ je na třiceti stranách velmi podrobně vysvětlen návrh zařízení dle zadání a je popsáno jeho konstrukční uspořádání. Popis je ucelený, od dílčích návrhů až po představení hotového zařízení. Všechny vzorce použité při návrhu jsou přehledně odvozovány. Následující kapitola “6 NÁVRH FIRMWARE A SOFTWARE“ v rozsahu přibližně 10 stran poskytuje přehled možného programového vybavení. Jsou zde porovnány různé způsoby řízení měniče, včetně metod založených na použití fuzzy logiky. Dle mého názoru je také v této kapitole vše velmi dobře vysvětleno a zdokumentováno. V textu se prakticky nevyskytují chyby ani drobná opomenutí. Popis technických problémů spojených s návrhem a konstrukcí zařízení dle zadání je v celé práci jasný a srozumitelný. Práce svými výsledky, provedením, rozsahem a zpracováním textu výrazně překračuje úroveň standardních bakalářských projektů. Zadání bylo v plném rozsahu splněno. Bakalářskou práci pana Marcela Uhlíře doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 127075