KLUMPAROVÁ, P. VÝZVA JMÉNEM VENKOV [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Výsledná práce je ucelená, formálně podřízena svému záměru budoucího použití manuálu v praxi. Srozumitelnost práce, způsob presentace problematiky stavění na vesnici je přizpůsoben širšímu, mnohdy i neodbornému publiku. Přesto je práce komplexní, hodnotí současnou problematiku venkova z mnoha různých hledisek. Objektivita presentovaných informací v manuálu je prověřena kritickým hodnocením starostů devíti malých obcí, což potvrzuje systémový přístup studentky k závěrečné práci. Logické řazení problémů a jejich presentace jsou podpořeny srozumitelným a nápaditým grafickým zpracováním.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Svědomitý přístup k práci, efektivní a racionální zacházení s vymezeným časem, snaha o komplexnost, charakterizují Petru a její samostatnost a osobní zaujatost tématem.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Ponešová, Barbora

Práce svojí hloubkou úvah a formou zpracování zvoleného tématu výrazně převyšuje běžnou úroveň diplomní práce na FA VUT v Brně. Z těchto důvodů ji jednoznačně doporučuji k obhajobě a navrhuji výslednou známku A 95.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Práce Petry Klumparové je výjimečná svým formátem a zejména pak zvolenou problematikou, kterou řeší. Z těchto důvodů není možné zcela dodržet předepsanou osnovu oponentního posudku a naplnění některých částí bude tedy pouze formální. Petra se po celou dobu studia profilovala jako mimořádně talentovaná a pracovitá studentka se zájmem o urbanistická témata. Z toho důvodu mě výběr jejího tématu až tak nepřekvapil, ale nečekaná byla pro mě zvolená forma práce. Teoretické práce jsou na naší alma mater možné, ale ne zcela běžné. Ráda bych také ocenila otevření debaty na téma podoby současného venkova. To, že venkov ztrácí své původní kvality a transformuje se, zaznělo již na konferenci „Inventura urbanismu“ (ČVUT, 2015), která byla věnována tématu Jak učit architekty venkovu. Petřina práce nabízí reakci na otázky, které zde byly formulovány. Menší obce nabízejí cenově dostupné a atraktivní bydlení pro lidi z nedalekých měst. Na tuto poptávku reagují obce výstavbou nových oblastí, které nezřídka trpí problémy takzvaných satelitů. Petra ve své práci popisuje důvody a pozadí tohoto fenoménu a zároveň vysvětluje, jaká rizika na straně jedné a potenciál na straně druhé výstavba nových částí obce skýtá.
Architektonické řešení A Ve svém „manuálu“ srozumitelně a přesně definuje pojmy, se kterými se starostové či zastupitelé obce mohou setkat. Charakterizuje základní rysy urbanistických struktur vesnic a typy zástavby. Popisuje a vysvětluje legislativní prostředí, související s řešenou problematikou. Rovněž upozorňuje na další nástroje, které může vedení obce využít – zejména v oblasti využití spolupráce s ČKA nebo s vysokými školami architektury. Jako námět pro další rozšíření tohoto manuálu bych snad jen doporučila doplnění dotačních titulů, které lze v souvislosti s novou výstavbou v obcích využít.
Provozní řešení A Manuál není jen výčtem a shrnutím existujících faktů, Petra v něm formuluje názor na budoucí výstavbu v menších obcích, která je podmíněna předchozím prozkoumáním a vyčerpáním vnitřních rezerv. Tato strategie je doložena na případové studii Velatice, která srozumitelně popisuje konkrétní kroky návrhu.
Technicko konstrukční řešení A Nedílnou součástí práce je příloha Příklady dobré praxe, která názorně ilustruje základní principy shrnuté v manuálu. Petra jednotlivé příklady vybírá citlivě s ohledem na kritéria, která si předem stanovila (štítky). Opět jako námět pro další rozšíření bych doporučila doplnit příklady nejen staveb, ale zejména veřejných či polo veřejných prostor. Tyto prostory jsou často opomíjeným hlediskem při navrhování nové výstavby. Dalším tématem je pak provázání intravilánu s volnou krajinou. I toto rozhraní je důležitým momentem v prostoru vesnice a v minulosti bylo formálně ztvárňováno (aleje, hraniční kameny, boží muka, …).
Formální úroveň A Práce je po formální a grafické stránce přehledná a je díky doplňujícím skicám / piktogramům snadno pochopitelná. Dovedu si představit, že formát manuálu najde své čtenáře jak mezi architekty, tak mezi zainteresovanými politiky či širší veřejností. Petra tak (mimoděk?) reaguje na nedorozumění, která vznikají odlišným jazykem architektů a laiků. Dovoluje tak oboru architektura vykročit z výsostných končin své specializace a vrátit se zpět k běžným problémům živé reality.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 116202