BLECHOVÁ, L. Centrum prevence, Masarykův onkologický ústav v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Sládeček, Svatopluk

Východiskem pro Lenčin návrh byla koncepce vnitřních prostor, ve které se snažila – úspěšně – vymanit se zažitých představ o vnitřním uspořádání nemocničních budov. Z této koncepce po celou dobu neustoupila. Vzhled budovy se sice odlišuje od ostatních pavilonů MOU, ale měřítkem a tvarem vhodně doplňuje nejen areál, ale i nově vznikající obytnou čtvrť na svahu Žlutého kopce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 93 Lenčin přístup byl velmi zodpovědný, neváhala prověřovat variantní řešení a reagovat na věcné připomínky konzultantů, aniž by ustoupila ze svých záměrů.
Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Machovský, Tomáš

Autorka prezentuje návrh a řešení, ve kterém se snoubí znalost místa, provozu. Návrh do velké míry plní autorčinu základní myšlenku o vytvoření objekt přívětivého, který by neevokoval nemocnici. Návrh předkládá řešení, které je přínosným příspěvkem do debaty o nemocničních provozech. Je také třeba ocenit vedoucí diplomové práce za odvahu zadat diplomantům složité téma nemocničního provozu, hledat a otevírat nová témata.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B V reakci na okolní kontext, zvolila autorka řešení napomáhající plynulému přechodu budov stávajících pavilonových budov MOÚ k budoucí solitérní rezidenční zástavbě předpokládané na jižním stavu Žlutého kopce, objektem ve tvaru "L" s veřejnou piazzettou orientovanou k jihovýchodu s výhledem na Brno. Vzniká tímto veřejný prostor, který se může v budoucnu stát významným lokálním centrem. Zajímavým akcentem řešeného místa, je návrh Protonového centra v jihovýchodní části pozemku. Parkovací stání u Protonového centra, u křižovatky Tomešova/Roubalova, jsou navrženy v prostoru, který má vyšší společenský potenciál a zasloužil by si lepší ztvárnění.
Architektonické řešení B Návrh představuje zdařilou alternativu k chodbovitým objektům nemocnic. Volba členitého objektu s cihelným obkladem, volba měřítka, rozmanité velikosti oken, řešení sadových úprav apod. evokují spíše obytnou budovu než-li budovu nemocnice, což podporuje základní myšlenku autorky. Také rozmanitost dispozice napomáhá rozbít představu o klasickém chodbovitém řešení nemocničních provozů. Některé prostory – např. recepce centra, sál, prostor pod světlíkem nebo cvičební sál by si klidně zasloužily vyšší světlou výšku. Hlavní vstup na úrovni 1NP, orientovaný směrem k ulici Roubalova je s ohledem na svůj význam trochu "schovaný", a dá se předpokládat, že klienti budou vstup "hledat". Orientace vstupu do piazetty by přehlednosti pomohla.
Provozní řešení C Komplikované zadání je v návrhu řešeno přehledně a s jasnou snahou vyhnout se přílišné „chodbovitosti“. Jako nedostatečné vnímám propojení vstupu z parkovací úrovně do podlaží s ohledem na orientaci a také bezpečnost; zejména vstup do vstupního podlaží Centra prevence (1NP, ±0,0), kde by se dala předpokládat užší vazba na vstupní recepci.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční řešení je zvoleno s ohledem na dispoziční variabilitu a provozní požadavky. S ohledem na volbu předpínaného betonu bude nutné pečlivě řešit pozice prostupů pro TZB.
Formální úroveň B Diplomová práce velmi dobře a přehledně prezentuje navrhované řešení, včetně analýzy kontextu a historie. Vizualizace dobře vystihují myšlenku a pohled autorky na problematiku. Stručnost vizuálního sdělení je přínosná.
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 133919