PRUDIL, P. Vstupní obvod čtyřelektrodového impedančního pletyzmografu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Předmětem práce byl návrh čtyřelektrodového pletyzmografu. Student velmi dobře zpracoval úvodní teorii, navrhl systémové řešení a popsal blokové schéma přístroje. Student v práci nešťastně formuloval označení napájecího zdroje, při návrhu zesilovače zapomněl vyřešit zpětnou vazbu, což by bylo při samotné realizaci jistě odhaleno. Z důvodu nedostatku času nebyla realizována část měniče pro napájení elektrod. K samotnému řešení přistupoval student aktivně, po formální stránce nemám k práci výhrady. Práci pana Pavla Prudila doporučuji k obhajobě s návrhem na hodnocení známkou dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury B 8/10
Formální zpracování práce B 17/20
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Splnění zadání C 38/50
Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Chmelař, Milan

V rámci předložené bakalářské práce byl navrhnut vstupní obvod čtyřelektrodového impedančního pletysmografu. Řešení však obsahuje chyby. Není vyřešeno napájení vstupu střídavým proudem a to ani z hlediska požadavků, vstupní diferenční zesilovač nemá obvody zpětné vazby definující jeho zesílení. Úvodní část práce je pracována přehledně. Popis jednotlivých metod je srozumitelný. V obr.10 na str. 19 je zjevně chyba. Napájení nemělo být vůbec spojeno se vstupními obvody, nebo mělo být propojeno se všemi bloky. Pokud se zdrojem v obr.11 na str.20 myslí zdroj uvedený na str.21, pak je zde rovněž chyba. Ve schématu na obr.19 je jako zdroj stejnosměrného napětí pro kalibrační obvod použit stabilizátor 78L05. To je tříbodový stabilizátor s maximálním výstupním proudem 1A. Vhodnější by bylo použít nějaký levný typ zdroje referenčního napětí (jsou teplotně kompenzovány). Velké úsilí věnoval autor práce výpočtu filtrů pro potlačení nežádoucího signálu. Zde být alespoň zmínka co může být zdrojem rušení. Vlastní interpretace výsledků je provedena v závěru. Zde bych chtěl podotknout, že izolační napětí použitého DC/(DC měniče je pro medicínské účely malé. Autor zde nikterak nevysvětlil, proč je nutno použít filtry osmého řádu. Proti formální stránce nemám výraznějších námitek.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20 V rámci předložené bakalářské práce byl navrhnut vstupní obvod čtyřelektrodového impedančního pletysmografu. Řešení však obsahuje chyby. Není vyřešeno napájení vstupu střídavým proudem a to ani z hlediska požadavků, vstupní diferenční zesilovač nemá obvody zpětné vazby definující jeho zesílení.
Odborná úroveň práce D 30/50 Úvodní část práce je pracována přehledně. Popis jednotlivých metod je srozumitelný. V obr.10 na str. 19 je zjevně chyba. Napájení nemělo být vůbec spojeno se vstupními obvody, nebo mělo být propojeno se všemi bloky. Pokud se zdrojem v obr.11 na str.20 myslí zdroj uvedený na str.21, pak je zde rovněž chyba. Ve schématu na obr.19 je jako zdroj stejnosměrného napětí pro kalibrační obvod použit stabilizátor 78L05. To je tříbodový stabilizátor s maximálním výstupním proudem 1A. Vhodnější by bylo použít nějaký levný typ zdroje referenčního napětí (jsou teplotně kompenzovány). Velké úsilí věnoval autor práce výpočtu filtrů pro potlačení nežádoucího signálu. Zde být alespoň zmínka co může být zdrojem rušení.
Interpretace výsledků a jejich diskuse F 9/20 Vlastní interpretace výsledků je provedena v závěru. Zde bych chtěl podotknout, že izolační napětí použitého DC/(DC měniče je pro medicínské účely malé. Autor zde nikterak nevysvětlil, proč je nutno použít filtry osmého řádu.
Formální zpracování práce B 8/10 Proti formální stránce nemám výraznějších námitek. Text neobsahuje výraznější překlepy.
Navrhovaná známka
E
Body
57

eVSKP id 15317