SÁDECKÁ, D. Analýza směrovosti hlásek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirásek, Ondřej

Studentka měla vybrat reprezentativní hlásky a nejméně u dvou ženských a dvou mužských hlasů změřit detailně směrovost každé hlásky, a to alespoň ve třech dynamikách. Popsat vnější (případně odhadnout i vnitřní) mluvidla každého z mluvčích, porovnat laloky energie, které mluvidla při výslovnosti hlásky vyzařují. Získané obrazce směrovosti dát do souvislosti s místy artikulace hlásky. Studentka samostatně jak v domácím prostředí, tak bezodrazové místnosti zaznamenala hlas několika mluvčích a změřila vybrané hlásky. Směrovost změřila jak horizontálně, tak vertikálně ve dvou půlkruzích. Analyzovala spektrum: počet harmonických složek, formantové oblasti ad. Porovnala vokály „o, u“, explozíva „p, b“ a labiodentální „v, f“. Dokázala pracovat i s kepstrem. Oceňuji, že nad rámec analýzu doplnila i jinými externími vzorky a soustředila se na rozdíly mezi čistým o, u a diftogem „uo“ s přechodným jevy. Rovněž, že provedla srovnání v ústech různě položených „r“ (španělské vibrující, měkké francouzské, zadní anglické a chybné tzv. ráčkující (rotacismus). Formální stránka práce je na dobré úrovni. Doporučuji používat mezi odstavci volný řádek. Škoda slepených, např. 8.20, 8.26 nebo nečitelných 10.9, 10.10 grafů.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Musil, Jaroslav

Elektronický dokument bakalářské práce je pečlivě zpracovaný, obsahuje text, obrázky a grafy, čímž je dostatečně vypovídající vzhledem k řešené problematice. Nechybí ani podrobný obsah a seznam použitých obrázků. Bakalářská práce je psána ve slovenštině, obsah posoudit mohu, nicméně gramatickou správnost již méně, leč i tak jsem objevil gramatické chyby, či překlepy. K formátování bych měl malou připomínku jen v tom, že kapitola “Úvod“ není zarovnána. Po několika úvodních kapitolách, které se zabývají teorií, je v dalších kapitolách představeno praktické měření v akusticky upraveném prostoru VUT Brno. Je zde popsána kalibrace měřícího systému, použité zařízení i software, nicméně chybí údaj o konkrétním použitém A/D převodníku. Rozmístění mikrofonů a další parametry měřícího systému jsou dobře popsané textově a pro reálnou představu vhodně doplněné fotografiemi a obrázky. U některých spektrogramů by mohlo být zajímavé větší rozlišení nižšího frekvenčního pásma od 0 do 1kHz, buď použitím více spektrogramů nebo částečně i logaritmickou stupnicí frekvenční osy. Přiložené zvukové nahrávky často obsahují poměrně vysokou úroveň šumu a je diskutabilní, zda pokud v této podobě byly použity pro analýzu, nedošlo k částečnému ovlivnění výsledků měření. Studentka v závěru dobře vyhodnocuje svou bakalářskou práci, nicméně mohla by uvést svůj vlastní názor a pocity, stejně tak smysl a případné praktické využití jejích poznatků.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 141282