KAŠPÁRKOVÁ, K. 3D tisk kompozitních materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Zouhar, Jan

Předložená diplomová práce je adekvátní svým rozsahem a splňuje zadání. V práci je obsáhlá, dobře a přehledně zpracovaná rešeršní část. V praktické části se autor věnuje tahovým zkouškám vzorků. Při hodnocení tahových zkoušek je využito grafů a tabulek, tyto se občas rozchází v rámci hodnocených veličin síla vs. napětí. Chybí zde zhodnocení naměřených výsledků a jejich diskuze v rámci využitelnosti v dalších kapitolách práce. Je zde vhodně rozebráno nestandardní chování vzorků s kontinuální výztuží. Návrh tisku dané součásti je proveden pouze pro jednu orientaci vláken, která je vhodná pro rychlý tisk, ale nebude dosáhnuto nejlepší pevnostní charakteristiky dílu. Technicko- ekonomické zhodnocení je provedeno detailně, vzhledem k uvedené variantě. V práci se vyskytují drobné stylistické a grafické chyby.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Zemčík, Oskar

V úvodní části se autorka věnovala rešerši problematiky kompozitních materiálů a možnostem jejich 3d tisku. Pro vybrané metody a materiály pak byly provedeny experimentální měření mechanických vlastností zaměřených na tahovou zkoušku jednotlivých materiálů. V závěru pak autorka navrhla výrobu zvolené součásti těmito metodami 3d tisku. Práce obsahuje velké množství chyb a překlepů a k některým informacím mám následující výhrady: tab 2. I při tisku PLA se s výhodou využívá vyhřívaná položka (což je ostatně patrné hned z následujícího řádku tabulky popisující teplotu podložky/stolu). Opakované chyby formátování v mnoha nadpisech (např. 1.5.7 1.6.1 atd). V kapitole 2 bych očekával uvedení 3d tisku laminováním jendotlivých vrstev a některé z metod tzv. Binder Jetting, které jsou, už z podstaty, metodami vytvářejícím kompozit. str. 32 "je uvedena rozměrová přesnost ± 0,01 mm" tato hodnota bohužel neodpovídá dosažitelné rozměrové přesnosti výrobku, ale pouze přesnosti vytvářených detailů či polohovíní paprsku laseru (vlivem smrštění pak odchylky od požadovaného rozměru běžně dosahují hodnot v desetinách milimetrů i více u větších rozměrů). Rovněž tvrzení, že díky tisku lze ušetřit náklady za dopravu náhradních dílů na oběžnou dráhu je diskutabilní neboť, kromě materiálu na díl samotný, je nutné vynést i materiál spotřenovaný na podpory a samotnou tiskárnu. U obrázku 3-7 se mi zdá nepravděpodobné aby vrstva 1 a vrstva 4 měly 0,4 respektive 0,1mm výšku vrstvy a přitom rozložení a hustota drah v obou vrsvách bylo shodné. Z obrázku 5-1 není patrné jak je na výrobku zajištěno spojení rukojeti s tělem kličky (tak jak je to navrženo klička na těle nijak nedrží). V technicko-ekonomickém zhodnocení bych očekával i technickou část zhodnocení. V závěru pak nějaké zhodnocení z hladiska vhodnosti použití zkoumaných metod 3d tisku pro autorkou zvolený díl. Autorka v zásadě splnila zadání proto práci byť s některými výhradami a dotazy doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 124974